Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Ostatnie spotkanie przed wakacjami w Filii nr 18

Dyskusyjny Klub Książki, działający przy naszej bibliotece, spotkał się ostatni raz przed wakacjami 23 czerwca. Tym razem omawialiśmy książkę Beaty Chomątowskiej pt. "Pałac. Biografia intymna". Lektura, którą za zadanie przeczytać mieli klubowicze, wywołała sporo emocji. Dla części z nas książka jest ważną pozycją i każdy młody człowiek powinien zapoznać się z historią Pałacu Kultury i Nauki, dla pozostałych nie wniosła ona nic wartościowego w życie, i na pewno do niej nigdy nie wrócą.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 22.09.2017 o godz. 17:00, omawiana będzie książka Stefana Chwina pt. "Dolina Radości".

 

Majowe spotkanie DKK

W maju nasz Dyskusyjny Klub Książki spotkał się w pięknych okolicznościach przyrody. O książce Szczepana Twardocha pt. "Drach", rozmawialiśmy w tak zwanym plenerze, był to park przy ul. Pstrągowej na Osiedlu Radogoszcz Wschód. Niestety podczas spotkania zaczął padać deszcz i przenieśliśmy się do biblioteki.

Każdy z klubowiczów stwierdził, że książka jest dosyć trudną pozycją, ale bardzo dobrą. Warto ją przeczytać. Jest to kolejna dobra, bezkompromisowa powieść Twardocha. "Drach" to ogromne nagromadzenie zdarzeń, które przeplatają się w czasie i przestrzeni, ale mają logiczny ciąg. Szczepan Twardoch poczynił kolejne niesamowite dzieło. Powieść jest mroczna, dramatyczna i wymagająca.

Zapraszamy 22 czerwca o godz. 19:00 na spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas-Łoniewską w ramach DKK.

Następne spotkanie 23 czerwca o godz. 17:00, będziemy omawiać "Pałac. Biografia intymna" Beaty Chomątowskiej.

 

Kwietniowe spotkanie na Wodnika

Dyskusyjny Klub Książki, działający przy naszej bibliotece, tym razem spotkał się 28 kwietnia. Klubowicze mieli do przeczytania powieść Ignacego Karpowicza pt. "Balladyny i Romanse". Ignacy Karpowicz jest diabelnie inteligentnym człowiekiem i ma tego świadomość. Bawi się słowem, a co drugie zdanie w jego powieściach to małe arcydzieło. Pomysł autora uważam że bardzo ciekawy. Nadanie bogom cech ludzkich to zabieg, który naszym zdaniem, miał pokazać jak daleko dziś jest religia od człowieka, jego problemów i życia codziennego. Jak nie nadąża za zmieniającym się światem i jeśli tak dalej będzie laicyzacja jest czymś nieuniknionym. 


A o czym jest ta książka? Jednym zdaniem to opowieść o niezmiennej od wieków potrzebie miłości, bliskości i walki z samotnością. O tym że całe nasze życie to dążenie do tego aby był ktoś na kim można się wesprzeć. Tylko tyle i aż tyle.
Powieść bardzo nam się podobała. Ogólna ocena to 8 punktów.
Następne spotkanie DKK odbędzie się 19 nmaja o godz. 17:00, omawiana pozycja to "Drach" Szczepana Twardocha.

Zacisze 13 na Wodnika

Ostatnie spotkanie DKK przy naszej bibliotece odbyło się 24 marca. Tym razem omawialiśmy aż dwie książki! Były to dwie części powieści Olgi Rudnickiej pt. "Zacisze 13" i  "Zacisze 13 Powrót". Jak przeczytaliśmy na odwrocie książka miała być odzwierciedleniem kryminałów Chmielewskiej. Wspólnie jednak stwierdziliśmy, że obie części są za bardzo pogmatwane i raczej nie w naszym guście. Książka miała nas bawić, a niestety według klubowiczów śmiesznych momentów było bardzo mało. Ogólna ocena to 4 punkty.

Zapraszamy 28 kwietnia o godzinie 17:00 na kolejne spotkanie. Omawiana będzie książka Ignacego Karpowicza "Balladyny i romanse".

3 urodziny DKK w Filii nr 18 MBP Łódź-Bałuty

17 lutego odbyło się kolejne spotkanie DKK. Było ono jednak bardzo wyjątkowe, ponieważ nasz Klub obchodzi w lutym 3. urodziny. Przy pysznym torcie składaliśmy sobie życzenia, wspominaliśmy jak to było na początku i jak szybko minęły nam te trzy wspólne lata.

 Tematem naszej dyskusji była książka Eustachego Rylskiego pt. "Na Grobli". Wspólnie stwierdziliśmy, że powieść nie zrobiła na nas tak ogromnego wrażenia, jak było to opisane w recenzjach. Zastanawialiśmy się po co w ogóle Rylski napisał coś takiego? Owszem jest to w pewnym sensie przetworzony życiorys Iwaszkiewicza, jednak w ogóle nas to nie zachwyciło. "Na Grobli" to według klubowiczów bardzo irytująca, wywołująca skrajne emocje książka. Ogólna średnia z ocen to 2.2.

Zapraszamy na kolejne spotkanie już 24 marca o godz. 17:00, omawiane będą dwie książki Natalii Rudnickiej - "Zacisze 13" i "Zacisze 13 Powrót".

Styczniowe spotkanie w bibliotece na Wodnika

Pierwsze w Nowym Roku spotkanie DKK działającego przy naszej bibliotece, odbyło się 27 stycznia. Tym razem omawialiśmy książkę Małgorzaty Halber pt. "Najgorszy człowiek na świecie". Trudno jest do tej książki podejść obiektywnie i potraktować ją jako 100% fikcję literacką. Autorka książki przyznała się do alkoholizmu, ale z drugiej strony w pewien sposób odcina się od swojej bohaterki. Nie da się nie zauważyć jednak punktów stycznych w historiach Halber i bohaterki. Wszyscy stwierdziliśmy, że książka jest boleśnie realistyczna, opowiada o pokoleniu współczesnych dwudziestokilku-, trzydziestolatkach. Alkoholik to nie tylko menel leżący na ławce obok sklepu, problem ten dotyka każdego i Małgorzata Halber daje tego przykład w swojej powieści.  Według klubowiczy "Najgorszy człowiek na świecie" jest sednem, sednem człowieka, życia, prawdy. Ogólna nasza ocena to 8. 
Zapraszamy 16 lutego na kolejne spotkanie, omawiany tytuł "Na Grobli" Eustachego Rylskiego.

Świąteczne spotkanie

Świąteczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, odbyło się 9 grudnia. Tematem naszej dyskusji były opowiadania Jacka Dehnela, zebrane w książce pt. Rynek w Smyrnie.  Jednogłośnie stwierdziliśmy, że pierwsze opowiadanie jest złe, tragiczne, powinno go w ogóle tam nie być. Co do kolejnych zdania były podzielone. Kilku klubowiczów uważało, że Dehnel ma świetne pióro i bardzo przyjemnie się czytało Rynek.... Natomiast reszta z obecnych na spotkaniu, uważała, że opowiadania nic nie wnoszą w życie i są po prostu nie do przeczytania. 
Dla naszych klubowiczów przygotowałyśmy mały upominek, przydatne, świąteczne zakładki do książek. Spotkanie było pełne humoru, miłej, świątecznej atmosfery. Dziękujemy wszystkim za obecność.
Zapraszamy 27.01.2017 o godz. 17:00. Będziemy omawiać książkę Małgorzaty Halber Najgorszy człowiek na świecie. Do zobaczenia w Nowym Roku!

Listopadowe spotkanie w Filii nr 18

Dyskusyjny Klub Książki, działający przy naszej bibliotece, spotkał się tym razem 25 listopada. Omawialiśmy książkę Doroty Katende "Dom na Zanzibarze". Tym razem zdania co do omawianej pozycji były podzielone. Jedni klubowicze twierdzili, że książka jest warta przeczytania, że to książka nie o podróży lecz o odważnej  kobiecie, która spełniła swoje największe marzenie. Inni zaś uważali, że "Dam na Zanzibarze", owszem można przeczytać, ale nie wnosi nic znaczącego do ich życia i raczej taka tematyka ich nie interesuje. Ogólna średnia z ocen wystawionych przez klubowiczów to 7.

Zapraszamy serdecznie na ostatnie w tym roku spotkanie DKK 9 grudnia o godz. 17:00, a omawiana lektura to "Rynek w Smyrnie" Jacka Dehnela.

Październikowe spotkanie przy Wodnika

W miniony piątek - 21 października, odbyło się kolejne spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy naszej bibliotece. Tematem  dyskusji była książka Kathryn Stockett "Służące". Klubowicze jednogłośnie stwierdzili, że powieść ta jest bardzo dobra, porusza ważny temat, a przy tym wywołuje uśmiech na twarzy. Stockett prowokuje w czytelniku głębokie refleksje, które zostają w nas na długo. " Wspólnie stwierdziliśmy, że książka powinna być lekturą dla każdego, zwłaszcza dla tych czytelników, którzy mają uprzedzenia. 

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 25 listopada o godzinie 17:00, a omawiana pozycja to Dom na Zanzibarze Doroty Katende.

Natomiast w piątek - 28 października  o godzinie 17:00, zapraszamy na spotkanie autorskie z Ireną Matuszkiewicz.

Pierwsze spotkanie po wakacjach w Filii nr 18

Pierwsze spotkanie po wakacjach, Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 23 września. Tym razem omawiana była książka Doroty Terakowskiej "Poczwarka". Książka zrobiła na naszych klubowiczach duże wrażenie, choć nie zabrakło też opinii, że ma za dużo w sobie patosu. Według jedenej z czytelniczek książka ta, jest przerysowana, sama fabuła byłaby lepsza bez otoczki religijno-biblijnej. Natomiast większa część osób biorących udział w spotkaniu, opowiedziała się za tym, że "Poczwarka" jest bardzo wartościową, mądrą, niezwykłą pozycją.

 Książka ta daje inne spojrzenie na człowieka niepełnosprawnego, można dostrzec w nim ogromną siłę i to, że taka osoba może myśleć, a przede wszystkim czuć.  Książka Doroty Terakowskiej zmiękcza nawet najbardziej twarde serce, dlatego warto ją przeczytać.

Następne spotkanie DKK  odbędzie się 14.10, a omawiana lektura to "Służące" Kathryn Stockett. 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi