Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

64. spotkanie DKK

 

13 maja w Tygodniu Bibliotek, którego hasłem jest „Znajdziesz mnie w Bibliotece” po raz 64. spotkali się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Tematem dyskusji była książka Kateřiny Tučkovej „Boginie z Žítkowej”.

Autorka snuje opowieść wokół kobiet posiadających specjalny dar, trudniących się bogowaniem, czyli leczeniem ziołami, naparami oraz dobrym słowem. Książka osadzona jest w rzeczywistym świecie, ale odnosi się do magii, tajemniczych rytuałów, szeptuch, znachorek i ludowych wierzeń. W Žítkovej żyła jedna z ostatnich bogiń – Surmena, której bogowanie polegało na umiejętnym wykorzystaniu darów natury. Jej skomplikowane losy próbuje po latach poznać i odtworzyć siostrzenica Dora, etnografka i zarazem ostatnia z linii bogiń, zajmująca się naukowo badaniem historii kobiet, które w ten sposób pomagały ludziom.

W powieści jest wiele wątków historycznych, m.in. procesy oskarżonych o czary i kontakt z tajemniczymi siłami sprzed wieków. Są Niemcy, komuniści, wojna, tajne archiwa, zioła, magia, wieś, wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Klubowiczki stwierdziły, że ciągle aktualne są naturalne metody leczenia i warto sięgać po to co daje natura.6

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi