Nieważkość Julii Fiedorczuk w Ozorkowie

Ostatnimi czasy zdarzają się nam bardzo kameralne spotkania, mało osób i krótkie rozmowy („no bo czekamy na resztę”) Choroby, nowe miejsca pracy, nowe obowiązki, brak czasu – tak w skrócie można opisać ten rok. W październiku mało brakowało, w listopadzie prawie sukces. I tak, ostatnie spotkanie Klubu, było trochę październikowe, trochę listopadowe, bo skoro dotarła znakomita większość, to można ponownie omówić poprzednią książkę. Okazja była znakomita, bo książki, stara i nowa, trochę ze sobą korespondowały. „ Stara”, to Pępowina M. Axelsson, a „nowa”, to Nieważkość Julii Fiedorczuk. Obie bardzo się podobały. M. Axelsson ma w naszym Klubie zagorzałe wielbicielki, które doskonale pamiętają omawianą przez nas wieki temu „Kwietniową czarownicę”, ale twórczość Julii Fiedorczuk dla wszystkich była tajemnicą. Nieważkość, podobnie jak Pępowina, wzbudziła dużo emocji i wznieciła gorącą dyskusję. Szeroko rozważano motywy postępowania bohaterek, dyskutowano o ich dzieciństwie i jego wpływie na dorosłe decyzje, o relacjach z matką, o autorefleksji lub jej braku, o błędach popełnionych i niepopełnionych, o strachu, winie, karze, o kłamstwie lepszym od prawdy, o życiowej nieważkości i  o nieodciętych pępowinach. Dyskutowano długo i żarliwie, choć nie było różnicy zdań, przytaczano fragmenty powieści, cieszono się rozmową, przeczytanymi powieściami i sobą nawzajem…i poproszono o kolejną, trochę mniej smutną książkę.

Na koniec postanowiono także, że po to by odżegnać trudne tematy i pobawić się trochę, w grudniu, DKK zorganizuje  w bibliotece dla wszystkich chętnych grę  (nomen omen) Mafia.