Góra Tajget

Relacja ze spotkania DKK przy GBP Strzelce Wielkie

Daniela Duchowska

W dniu 29.11.2017 roku Dyskusyjny Klub Książki Przy GBP Strzelce Wielkie omawiał książkę „Góra Tajget”  Anny Dziewit-Meller. Na spotkanie przybyło 6 osób.

Akcja  książki dzieje się na Śląsku, który swego czasu był istnym piekłem na ziemi i niemym świadkiem okrucieństwa. Opowiada o realizowanym przez III  Rzeszę programie eksterminacji ludzi chorych psychicznie , słabych i niedostosowanych .

Historia , którą przedstawiła autorka w swojej książce, dotyczy ludzkich obaw , strachu i lęku. Fobie , które targają bohaterami powieści są mocne i przenikliwe .W fabule przeplata się kilka opowieści , a współczesność miesza się z historią.

Książka ma kilku głównych bohaterów, ich opowieści  to  koszmarne wspomnienia z okresu hitlerowskiego reżimu.

Z jednej strony mamy Sebastiana ,któremu urodziła się córka, ale codzienność nie jest  dla niego łaskawa ,bo odtąd żyje w strachu o jej bezpieczeństwo. Mamy też pokazaną historię dzieci , na których zostały przeprowadzone eksperymenty naukowe oraz poruszony  temat osób chorych psychicznie i zasadności  ich życia w społeczeństwie.

W/w książka bardzo podobała się klubowiczkom ,ścisnęła za serca .

Czytając tę książkę czytelnik doświadcza emocji wraz z bohaterami opowiadań. ”Górę Tajget” polecamy każdemu.

Następne spotkanie DKK  13 grudnia 2017 r. Omawiana książka to „W słusznej sprawie”  Diane Chamberlain.

W dniu 29.11.2017 r. 0 godz. 17 –tej w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się dyktando DKK.

Tekst dyktanda napisała Anna Pawluk-Łacina  bibliotekarka i nauczycielka jęz. polskiego w Wieluniu .Pisanie dyktanda potraktowaliśmy na wesoło jako miła pouczająca rozrywka .Wszyscy dobrze się bawili. Klubowicze tekst dyktanda uznali za bardzo łatwy.

Dziękujemy i pozdrawiamy organizatorów.

„Góra  Tajget” i Dyktando 2017 r. DKK