Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Czerwcowe spotkanie z "Szeptami"

Spotkanie czerwcowe

Kategoria: Relacja ze spotkania DKK przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzelcach Wielkich.

Utworzono: 04.09.2014 r.

Daniela Duchowska

                     

       Spotkanie czerwcowe odbyło się 27.06 2014 r. Wzięło w nim udział 5 osób. Omawiana książka to „Szepty” Ireny Matuszkiewicz.

Główną bohaterkę Felicję Lipiecką poznajemy, gdy mieszka już ze swoją córką Danielą, jej mężem i wnuczką Małgosią. Felicja zwana Funią, mimo swoich 80 lat, nie może pogodzić się z upływem czasu i nie wyobraża sobie bezczynnego siedzenia. Z wielką chęcią chciałaby gotować obiady ,sprzątać ,robić przetwory.

Niestety jej córka kategorycznie się temu sprzeciwia , bojąc się o zdrowie matki. Życie Funi  zmienia się dopiero, kiedy wstępuje do „alebabek”, starszych pań. Wspólnie uczęszczają na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, chodzą na kurs języka angielskiego itp. Funia w wolnych chwilach spisuje na komputerze swoje wspomnienia pt. „Moje bardzo smutne i dramatyczne życie”.

Jej prawdziwe oblicze poznajemy w zakończeniu książki, kiedy nieoczekiwany prezent urodzinowy pociąga za sobą falę nieoczekiwanych zdarzeń.

Dlaczego „Szepty”?, ponieważ książka opowiada o życiu w którym się nie mówi, tylko szepcze. Rodzina mieszka razem, a jednak osobno. Mnóstwo niedomówień i niezałatwionych spraw doprowadziło do tego, że matka z córką nie potrafi zamienić ze sobą słowa bez cienia żalu, nie potrafi jednocześnie zostawić za sobą przeszłości.

Książka bardzo podobała się klubowiczkom, niektóre czytał dwa razy.

Wypowiedzi:

- najbardziej spodobała mi się druga część – „świat widziany oczami córki”, jak dwie osoby mogą ten sam świat i wydarzenia przedstawić całkiem odmiennie.

- książka poruszająca, prawdziwa, przejmująca, dająca dużo do myślenia.

- polecam każdemu, bez względu na wiek

- przedstawione są trudne relacje rodzinne matka-córka.

- ukazany jest odwieczny konflikt międzypokoleniowy.

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi