Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Grudniowe spotkanie DKK w GBP Strzelce Wielkie

W dniu 14.12.2012 r. odbyło się pierwsze spotkanie DKK. Wzięło w nim udział 7 osób. Dyskusja toczyła się na temat książki Moniki Szwai „Stateczna i postrzelona”.

 

Książka opowiada o dwóch przyjaciółkach: Luli i Emilce, które mają różne charaktery jak i spojrzenie na życie.

Emilka jest energiczna, przebojowa i postrzelona, ma narzeczonego biznesmena, który z czasem okazuje się gangsterem.

Lula pracuje w muzeum- jest spokojna, zrównoważona, stateczna .Obie postanawiają zmienić swoje życie ,wyjeżdżają daleko od rodzinnego miasta. Trafiają do malowniczej wioski Marysin w okolicy Karpacza i zamieszkują w ‘Rotmistrzówce”.

„Rotmistrzówka”/dworek/ jest własnością starszej pani, nazywanej Babcią, wdową po panu rotmistrzu.Jednym z gości jest dawna właścicielka domu-niemiecka baronowa.

Emilka i Lula wraz z przyjaciółmi ,którzy też zamieszkali w Rotmistrzówce ,chce ratować podupadający ośrodek jeździecki. Wspólnie decydują się ,założyć gospodarstwo agroturystyczne . Nie maja pojęcia o gospodarstwie ,ale szybko odkrywają ,że podjęły najlepszą decyzję swojego życia.

 

Dyskusja klubowiczek o w/w książce była dość burzliwa . Większość pań postrzega ,że jest to książka łatwa , lekka i przyjemna-ciepła i optymistyczna .Czyta się błyskawicznie – przy której można odpoczywać. Książka zawiera historię przyjaźni kilku osób, z których każde ma za sobą mniejsze lub większe problemy życiowe.

Pokazane są wspaniałe relacje międzyludzkie ,przyjaźń i uczucia.

Potrzeba nam takich ludzi ,jakich przedstawia w powieści autorka. Chętnie służą pomocą .

.Z czasem przyjaciele stają się niemalże rodziną.

Wśród klubowiczek były też negatywne opinie o omawianej książce . Książka była nudna, ma przewidywalne zakończenie, zniechęcone fabułą niektóre nie doczytały do końca .

Czytelniczki uznały ,że przedstawiony w książce świat jest odrealniony. Jest to jednak świat , w którym każdy z nas chciałby żyć.

Mimo różnicy zdań niektóre z klubowiczek postanowiły sięgnąć po inne tytuły książek Moniki Szwai.

 

 

Monika Szwaja „Stateczna i postrzelona”

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi