"Dym się rozwiewa" Jacek Milewski

Kim jest Cygan? Czy to przysłowiowy oszust i złodziej? Czy może zwyczajny człowiek? W książce Jacka Milewskiego „Dym się rozwiał” poznajemy właśnie codzienne życie Cyganów, ludzi mieszkających obok Polaków, starających się jednak zachować swoją odrębność kulturową, przestrzegających swoich zasad. Wejście w środek zamkniętego świata Cyganów, do którego żaden „gadzio” nie ma wstępu, jest możliwe dzięki autorowi, współzałożycielowi jedynej w Polsce szkoły romskiej, któremu udało się zdobyć ich zaufanie. Po wielu latach życia wśród Cyganów, jest przez nich traktowany prawie „jak swój”. Pomimo tego wciąż buntuje się przeciw wielu z ich zwyczajów. Oprócz poznania codziennego życia współczesnego Cygana, z książki dowiadujemy się również wielu ciekawostek, między innymi dotyczących historii przybycia Cyganów do Europy.

Książka napisana jest pięknym, literackim językiem, zawierających wiele wtrąceń z języka Romów. Snute w niej historie nie nudzą, wręcz przeciwnie, pobudzają wyobraźnie, skłaniają do przemyśleń i odpowiedzi na wiele pytań. Niebanalne postacie budzą sympatię i ciekawość, by poznać dalsze ich losy.

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, 25 listopada, czytelnicy zastanawiali się, czy dziś prawdziwych Cyganów już nie ma? Czym wyróżniają się oni na tle nas, Polaków? Czy łączące ich silne więzi rodzinne, wierność tradycji i okazywany szacunek starszym nie jest godny naśladowania?

Dziś, jak mówi tytułowe opowiadanie „Dym się rozwiewa”, Cyganie wtapiają się w społeczność, w której żyją, zwłaszcza młodzi ludzie nie chcą już się wyróżniać.

Opowiadania Jacka Milewskiego wzbudziły niezwykłe zainteresowanie wśród Klubowiczów oraz skłoniły do dyskusji i wymiany poglądów na wiele, również odrębnych tematów. W spotkaniu uczestniczyło 9 osób.

Następne spotkanie odbędzie się 16 grudnia. Będzie na nim omawiana książka Andrzeja Stasiuka „Mury Hebronu”.