Mój przyjaciel zdrajca- relacja z IV spotkania DKK w Działoszynie

Dnia 28 listopada 2012 nasz Klub spotkał się już czwarty raz by omówić książkę Marii Nurowskiej "Mój przyjaciel zdrajca". Klubowiczki od samego początku książki zostały wprowadzone w monolog Kuklińskiego, autorka pozwala się swobodnie wypowiedzieć bohaterowi, nie traktuje tego jako wywiad, ponieważ pytania nie są jasno stawiane. Poza tym opowieść toczy się swoim rytmem i własną ścieżką.

Według naszych Klubowiczek Kukliński jest postacią kontrowersyjną; z jednej strony zdrajcą i szpiegiem a z drugiej bohaterem czy Jamesem Bondem. Panie uważają również, że książka jest pewnego rodzaju aktem wybielenia złego postępowania tak jakby zagłuszyć własne sumienie. Podziw Pań wzbudziła żona Kuklińskiego, którą uważają za bohaterkę. Musiała ona zaczynać wszystko od nowa, a kiedy myślała już, że życie rodzinne się ustabilizowało, traci swoje dzieci. To niewątpliwie największy dramat całej rodziny. Książka ma wymiar moralny, polityczny i wojskowy.

Naszym Klubowiczkom powieść się podobała dzięki czemu Panie chętnie dyskutowały i dzieliły się własnymi odczuciami.