DKK Trębaczew - Francuski ogrodnik

Już po raz kolejny spotkałyśmy się, by w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiać o literaturze. W spotkaniu, które odbyło się 26 listopada 2012, uczestniczyło 10 pań.

Tym razem przedmiotem naszej dyskusji była powieść Sante Montefiore „Francuski ogrodnik”

Panie zgodnie stwierdziły, że to lekka powieść, nie mniej jednak poruszająca ważną problematykę, dotycząca życiowych prawd. „Klubowiczki” wymieniły najważniejsze zalety utworu:  jest to powieść o miłości i o prawie do uczuć każdego człowieka, o poczuciu obowiązku, samoakceptacji i rodzinie.

Największe kontrowersje budził romans głównego bohatera Jean Paula z Avą – żoną i matką trojga dzieci, a raczej jego finał. Część pań popierała i usprawiedliwiała decyzję kobiety o pozostaniu u boku męża, a inne oczekiwały bardziej romantycznego zakończenia. Te właśnie panie twierdziły, że uczucie Avy i Mister Franchmana było bardzo gorące i namiętne; i dlatego powinni być razem. Ale czy to uczucie nie spowszedniałoby?

Jean Paul też był tematem rozmowy. Pobyt w angielskim ogrodzie u boku tak niesamowitej kobiety sprawił, że zmienia się system wartości młodego francuza. Dzięki niemu i magii, która towarzyszy tworzeniu ogrodu zmienia się życie następnej właścicielki posiadłości - Mirandy i jej rodziny. To on wskazuje im cel i sposób jego realizacji.

Powieść, która w ciekawy sposób łączy przeszłość i teraźniejszość, a jej zakończenie wydaje się być baśniowe.

Jest to godny polecenia utwór.