Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

ZERUYA SHALEV - "ŻYCIE MIŁOSNE"

W dniu 29 lutego 2012 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Dziale Gromadzenia, Opracowania, Udostępniania
i Informacji Miejskiej Biblioteki Publicznej Łodź-Widzew.

W spotkaniu uczestniczyło osiem osób.

Nic tak nie podnosi temperatury dyskusji, jak kontrowersyjna treść książki. A taką na pewno jest powieść izraelskiej pisarki Zerui Shalev  „Życie miłosne”.  

Zeruya Shalev stworzyła studium przypadku, opisując zaledwie kilkadziesiąt dni wyjętych z życia Ja'ary – głównej bohaterki.

Można spróbować zrozumieć, wolno się oburzać na to wszystko, co dzieje się w książce. Zarówno intrygujące zdarzenia, jak i sugestywny język, sprawiają, że podczas tej lektury nie jest łatwo i nie jest przyjemnie.  

O takich książkach szybko się nie zapomina i rozprawia, rozmyśla bez końca…

DOMAGALIK M., WIŚNIEWSKI J.L. - "188 DNI I NOCY"

W dniu 29 czerwca 2011 roku siedem osób (7) z Dyskusyjnego Klubu Książkowego  przy Dziale Gromadzenia MBP Łódź-Widzew włączyło się w wirtualną rozmowę pomiędzy Januszem Leonem Wiśniewskim - znanym pisarzem, naukowcem - doktorem habilitowanym chemii, doktorem informatyki, magistrem fizyki, magistrem ekonomii, rybakiem dalekomorskim oraz prawdziwym mężczyzną a Małgorzatą Domagalik – dziennikarką, redaktor naczelną „Pani”, pisarką i kobietą z krwi i kości.

Przyznajemy, że przed spotkaniem przeczytałyśmy nieobyczajnie całą elektroniczną korespondencję zachłannie, wszystkie e-maile słane między tych dwojgiem przez 188 dni i nocy, które zapełniły karty książki wydanej właśnie pod tytułem „188 dni i nocy”.

Jak w powieści epistolarnej, w którym każdy list przynosi różne wieści, tak i w tej książce możemy przeczytać  „o filozofach, feministkach, starości, młodości, biologii, chemii, matematyce, fizyce, zemście, wolnej woli, rozkoszy, orgazmach (i o ich braku), o mądrości, głupocie, pragnieniach, łzach, uśmiechu, naukowcach, bogaczach, żebrakach, pisarzach i dziennikarzach, miłości i nienawiści. O śmierciach, narodzinach i poczęciach. O ustach, piersiach, udach, łechtaczkach i penisach. O prostytutkach i zakonnicach. O ludziach prawych i o politykach”.     

Jest w tej książce wiele błyskotliwego fechtunku na słowa i równie błyskotliwych ripost. Jest trochę gry, ale więcej wzajemnej życzliwości, zrozumienia i zadumy.
Gazeta Wyborcza

Powstała książka jak na nasze czasy niezwykła. Mniejsze budziłaby zdziwienie sto lat temu, kiedy epistolografia nie była w zaniku... Domagalik i Wiśniewski ślą do siebie listy pełne przyjaźni, marzeń i poezji.
Twój Styl

Wiśniewski czaruje Domagalik swoją subtelnością i umiejętnością przyglądania się kobietom niczym zjawiskom.
ksiazki.wp.pl

 

HOFMANN CORINNE - "BIAŁA MASAJKA"

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książkowego przy Dziale Gromadzenia MBP Łódź-Widzew w dniu 25 maja 2011 roku przebiegało w nader rozemocjonowanej atmosferze, choć obecnych było tylko pięć (5) klubowiczek. A wszystko za sprawą książki Corinne Hofmann pt.: „Biała Masajka”.Jest to relacja młodej Szwajcarki, która wraz z przyjacielem postanowiła spędzić wakacje  w Afryce. Marzenia się spełniają...

Planowany urlop w Kenii przedłużył się do lat pawie pięciu, a to za sprawą urodziwego  i przystojnego autochtona, jakim okazał się masajski wojownik Lketinga z Barsaloi – wioski pośród buszu.

Pamiętnik niczym dobra powieść przygodowa. Znajdujemy tu miłość od pierwszego wejrzenia, namiętne uczucie, pełne poświęcenie dla ukochanego mężczyzny, narodziny córki Napirai, egzotykę – znojne życie wśród patriarchatu Masajów i Samburu  w manyatta – obozie hodowców bydła, różnice kulturowe, przełamywanie tabu, nagły zwrot akcji. Zdajemy sobie jednak sprawę, że to, co czytamy nie jest fikcją literacką, ale historią, którą napisało życie. A życie, jak zawsze, jest ciekawsze niż powieść.

Można podziwiać Corinne Hoffmann, można ją zrozumieć, można ganić.

            Niekończąca się dyskusja….

WOLAŃSKI RYSZARD - "JUŻ NIE ZAPOMNISZ MNIE : opowieść o Henryku Warsie"

Przez powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Dziale Gromadzenia MBP Łódź-Widzew w dniu 28 września 2011 roku poprowadziły nas śpiewająco szlagiery Henryka Warsa. A to za sprawą płyty dołączonej do biografii Ryszarda Wolańskiego pt.: „Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie”, na której zaprezentowano 26 utworów tego wybitnego kompozytora. Zanim przystąpiono do dyskusji, sześć (6) klubowiczek nuciło dobrze znane piosenki z filmów okresu dwudziestolecia międzywojennego. Któż by nie znał kołysanki Ach, śpij kochanie  z tekstem Ludwika Starskiego z filmu Paweł i Gaweł, śpiewanej przez: Eugeniusza Bodo i Adolfa Dymszę? Czy też przeboju Miłość ci wszystko wybaczy ze słowami Juliana Tuwima, którym w obrazie Szpieg w masce  oczarowała nas Hanka Ordonówna?        

            1 września 2011 roku, w 34. rocznicę śmierci artysty, o swojej książce i niedocenieniu Henryka Warsa jako kompozytora muzyki filmowej tak Ryszard Wolański opowiadał Pawłowi Sztompke w audycji "Muzyczna Jedynka":

„- Dlaczego Wars nie napisał muzyki do twojego filmu? A wiesz, bo był akurat na wczasach w Juracie - to jedna z charakterystycznych anegdot powtarzanych wśród przedwojennych reżyserów. Henryk Wars należał  do najbardziej rozchwytywanych i płodnych twórców muzyki filmowej.

- Opatrzył swoją muzyką prawie 1/3 wszystkich polskich filmów powstałych w okresie XX-lecia międzywojennego […]

W książce śledzimy losy Henryka Warsa od czasów, gdy jego piosenki śpiewały gwiazdy przedwojennego kina […] przez lata wojennej zawieruchy, gdy grał w orkiestrze wędrującej z wojskami gen. Andersa, aż po trudny okres po 1945 roku, kiedy walczył on o uznanie przez branżę filmową w Hoolywood.”

A tak o Henryku Warsie powiedziała Maria Szabłowska:

„Był jednocześnie naszym Gershwinem i Porterem... I naprawdę wielka szkoda, że tak niewiele osób w Polsce zna to nazwisko. Całe szczęście, że żyją jego piosenki: Ach, śpij kochanie, Umówiłem się z nią na dziewiątą, Ach, jak przyjemnie, Już taki jestem zimny drań, Tylko we Lwowie, Miłość ci wszystko wybaczy – żeby wymienić tylko kilka. To klasyka, nieprzemijające polskie evergreeny. I z tą książką można je pośpiewać.

Jej bohater Henryk Wars to postać fascynująca. Jego biografia to właściwie gotowy scenariusz filmowy, od razu ze wspaniałą ścieżką dźwiękową. Warsowe piosenki bowiem to nie tylko świetne kompozycje, ale także dźwiękowe obrazki tamtych czasów”.

Nic dodać, nic ująć…

KSIĄŻKI IRENY MATUSZKIEWICZ

Prawdopodobnie we wrześniu gościć będziemy Panią Irenę Matuszkiewicz.  Zatem powoli przygotowujemy się do tego zapowiedzianego spotkania autorskiego.

            Na kolejne zebranie DKK, którego termin przypadł 27 kwietnia 2011 roku klubowiczki – siedem pań (7) -  przygotowały relacje z czytanych, przecież już wcześniej, książek autorstwa Ireny Matuszkiewicz.

Kolejno przypomniano treść takich powieści jak „Przebudzenia”, „Salonowe życie”,  „Gry nie tylko miłosne”, „Agencja Złamanych Serc” i „Seryjny narzeczony”.

             Przed nami jeszcze parę tytułów….

ANDRZEJ DZIURAWIEC - "PÓŹNY GOMUŁKA, WCZESNY GIEREK"

30 marca 2011 roku odbyło się kolejne spotkanie DKK. Było kameralnie
i  turniejowo. Jednostolikowa dyskusja. Przy stoliku klubowiczek cztery (4), ale za to jakie charaktery…

            Na blacie stołu książka Andrzeja Dziurawca „Późny Gomułka, wczesny Gierek” – zbiór autobiograficznych opowiadań, które niczym reportaże prowadzą nas przez peerelowski świat sprzed ponad czterdziestu lat. Obyczajowe obrazki malowane pamięcią młodego człowieka, który miał czas na zabawę i miłość. Codzienna rzeczywistość, anegdoty, potoczny język, ironia.

            Wreszcie bez martyrologii.

MICHAŁ WITKOWSKI - "BARBARA RADZIWIŁŁÓWNA Z JAWORZNA-SZCZAKOWEJ"

23 lutego 2011 roku o godzinie 17 pięć (5) klubowiczek za sprawą powieści Michała Witkowskiego „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej” podglądało półświatek końca lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w Polsce, w szaroburym, górnośląskim Jaworznie.

Wszystkie tory z obskurnej wtedy stacji rozrządowej Jaworzno-Szczakowa prowadziły
do każdego większego miasta w Polsce. Zatem tytułowa miejscowość to jakiekolwiek miejsce na mapie naszego kraju tamtych czasów, w której szemrane interesy robili ludzie różnego autoramentu. 

Główny bohater to czterdziestokilkuletni Hubert – cinkciarz i paser, który w swym życiu rozkręcał bez powodzenia niejeden interes. Podczas którejś z alkoholowych libacji zyskał ksywę: ”Barbara Radziwiłłówna”. Dlaczego? Przekonajcie się sami…

  Można się uśmiać i zapłakać.

"SŁONECZNA TRYLOGIA" KATARZYNY MICHALAK

            Ponieważ lubimy dużo czytać i trochę też pogadać czyli w sam raz jak
na założenia Klubu DKK, więc już po raz kolejny omawiamy cykl bądź trylogię.
            Tym razem, 26 stycznia 2011 roku, w środku zimy, sięgnęłyśmy
po „Słoneczną Trylogię” Katarzyny Michalak, na którą składają się powieści: „Poczekajka”, „Zachcianek” i „Zmyślona”.

            Było nas sześć (6) rozmarzonych… , bo to bajka dla małych i dużych dziewczynek. Była magia, czarny charakter, książę z bajki, miłość.

Ciepło nam się w duszach zrobiło tej zimy…

HANNA CYGLER - "ODMIANA PRZEZ PRZYPADKI"

            Dnia 29 grudnia 2010 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK. Obecnych siedem pań (7).

 Tematem dyskusji  była powieść Hanny Cygler Odmiana przez przypadki”. Książka jest kontynuacją wcześniejszych powieści Tryb warunkowy”, „Deklinacja męska/żeńska”, „Przyszły niedokonany".

Ponieważ cały Klub DKK już wcześniej poznał „gramatyczny” tryptyk Hanny Cygler, więc wszystkie byłyśmy ciekawe dalszych, burzliwych losów głównej bohaterki.

A czteroksiąg o Zofii Kryszewskiej obfituje w zaskakujące i bujne wydarzenia, którymi obdarować można by kilkoro ludzi. Ponadto wielość miejsc akcji, mieszanka ciekawych postaci, przekraczanie granic amplitudy uczuć składają się na lekką,
ale niebanalną lekturę.

Współczesny rodzinny apokryf godny polecenia.

MAREK KOCHAN - "PLAC ZABAW"

24 listopada.2010 roku o godzinie 17 cztery (4) uczestniczki naszego Dyskusyjnego Klubu Książki zechciały umówić się na wspólną rozmowę. Wyznaczoną przestrzenią dla spotkania był „Plac zabaw”.

„Plac zabaw” Marka Kochana to współczesny, prześmiewczy, zbeletryzowany traktacik o rolach społecznych przypisanych dzisiejszym mężczyznom i kobietom.

            Podczas dyskusji przywołano socjologiczną pracę Ervinga Goffmana sprzed ponad trzydziestu lat pt.: „Człowiek w teatrze życia codziennego”.

            Mężczyźni na „Placu zabaw” Marka Kochana, niczym goffmanowscy aktorzy, grają różne role.

Wychodzi na to, że życie to gra… Ale, czy do końca?

Polecamy powieść Marka Kochana, bo jest dowcipna, błyskotliwa i dobrze się ją czyta.

Rekomendujemy też książkę Ervinga Goffmana tym, którzy próbują zrozumieć codzienne relacje z innymi ludźmi, przypisane bądź narzucone im funkcje społeczne czy walkę ze stereotypami. Pouczająca lektura.

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi