Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

WOLAŃSKI RYSZARD - "JUŻ NIE ZAPOMNISZ MNIE : opowieść o Henryku Warsie"

Przez powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Dziale Gromadzenia MBP Łódź-Widzew w dniu 28 września 2011 roku poprowadziły nas śpiewająco szlagiery Henryka Warsa. A to za sprawą płyty dołączonej do biografii Ryszarda Wolańskiego pt.: „Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie”, na której zaprezentowano 26 utworów tego wybitnego kompozytora. Zanim przystąpiono do dyskusji, sześć (6) klubowiczek nuciło dobrze znane piosenki z filmów okresu dwudziestolecia międzywojennego. Któż by nie znał kołysanki Ach, śpij kochanie  z tekstem Ludwika Starskiego z filmu Paweł i Gaweł, śpiewanej przez: Eugeniusza Bodo i Adolfa Dymszę? Czy też przeboju Miłość ci wszystko wybaczy ze słowami Juliana Tuwima, którym w obrazie Szpieg w masce  oczarowała nas Hanka Ordonówna?        

            1 września 2011 roku, w 34. rocznicę śmierci artysty, o swojej książce i niedocenieniu Henryka Warsa jako kompozytora muzyki filmowej tak Ryszard Wolański opowiadał Pawłowi Sztompke w audycji "Muzyczna Jedynka":

„- Dlaczego Wars nie napisał muzyki do twojego filmu? A wiesz, bo był akurat na wczasach w Juracie - to jedna z charakterystycznych anegdot powtarzanych wśród przedwojennych reżyserów. Henryk Wars należał  do najbardziej rozchwytywanych i płodnych twórców muzyki filmowej.

- Opatrzył swoją muzyką prawie 1/3 wszystkich polskich filmów powstałych w okresie XX-lecia międzywojennego […]

W książce śledzimy losy Henryka Warsa od czasów, gdy jego piosenki śpiewały gwiazdy przedwojennego kina […] przez lata wojennej zawieruchy, gdy grał w orkiestrze wędrującej z wojskami gen. Andersa, aż po trudny okres po 1945 roku, kiedy walczył on o uznanie przez branżę filmową w Hoolywood.”

A tak o Henryku Warsie powiedziała Maria Szabłowska:

„Był jednocześnie naszym Gershwinem i Porterem... I naprawdę wielka szkoda, że tak niewiele osób w Polsce zna to nazwisko. Całe szczęście, że żyją jego piosenki: Ach, śpij kochanie, Umówiłem się z nią na dziewiątą, Ach, jak przyjemnie, Już taki jestem zimny drań, Tylko we Lwowie, Miłość ci wszystko wybaczy – żeby wymienić tylko kilka. To klasyka, nieprzemijające polskie evergreeny. I z tą książką można je pośpiewać.

Jej bohater Henryk Wars to postać fascynująca. Jego biografia to właściwie gotowy scenariusz filmowy, od razu ze wspaniałą ścieżką dźwiękową. Warsowe piosenki bowiem to nie tylko świetne kompozycje, ale także dźwiękowe obrazki tamtych czasów”.

Nic dodać, nic ująć…

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi