"Współczesna rodzina" na spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Książka pt. „Współczesna rodzina” norweskiej pisarki Helgi Flatland, była tematem dyskusji na drugim w tym roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w MBP w Piotrkowie Tryb. Jest to powieść psychologiczna, opowiadająca o skomplikowanych  relacjach rodzinnych.

Podczas uroczystej kolacji rodzice wyjawiają swoim dorosłym już dzieciom, że postanowili się rozwieść. Ta informacja powoduje emocjonalną burzę w życiu  Liv, Ellen i Hakona . Rzuca cień na ich obecne związki, sprawia, że nie potrafią się odnaleźć w  nowej rzeczywistości, zamykają się w sobie lub odwracają się od siebie i rodziców. Ich dotychczasowe uporządkowane życie sypie się niczym domek z kart. W poszukiwaniu wytłumaczenia dla zaistniałej sytuacji zaczęli przypominać sobie różne zdarzenia z dzieciństwa, analizować zachowania, gesty, niedopowiedzenia. Okazało się, że zupełnie inaczej zapamiętali pewne wydarzenia. Czują się nieszczęśliwi i są przekonani, że rodzice za mało uwagi poświęcali właśnie im, faworyzując pozostałe rodzeństwo. Do tego czują się oszukani, ponieważ wartości moralne przekazane im przez rodziców okazały się pustymi sloganami.

Klubowiczom podobała się powieść tej norweskiej pisarki młodego pokolenia, docenili przede wszystkim wnikliwość w budowaniu portretów psychologicznych bohaterów. Autorka przypomniała czytelnikom jaki sens ma rodzina dla jej poszczególnych członków, i co ze sobą niesie ten model społeczny. Na spotkaniu obecnych było 11 osób.

Katarzyna Choja

Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.