Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Dzieci stamtąd" A.Cousture na spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

 

Powieść „Dzieci stamtąd” kanadyjskiej pisarki Arlette Cousture , była tematem dyskusji na ostatnim w tym roku grudniowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

 

„Dzieci stamtąd” to saga rodzinna opowiadająca o  losach inteligenckiej rodziny Pawulskich wywodzących się z Krakowa. Książka podzielona jest na dwie części.

 

Akcja pierwszej rozgrywa się w Krakowie tuż przed wybuchem II Wojny Światowej i podczas pierwszych dni okupacji.  Wojenne dni bohaterów przepełnione są walką o byt, szmuglowaniem żywności i coraz bardziej wymyślnymi sposobami dorabiania. Żyją w ciągłym strachu przed łapankami, rozstrzelaniami i aresztowaniami gestapo. Mimo to rodzeństwo wychowane w duchu patriotyzmu prowadzi działalność konspiracyjną.

 

W wyniku tragicznego wydarzenia dwójka z rodzeństwa : Janek i Elżbieta wyruszają w wyniszczającą podróż  przez góry a celem ich podróży jest Kanada, tam spodziewają się otrzymać pomoc od starego przyjaciela rodziny. Okrucieństwo wojny sprawiło, że z niefrasobliwych dzieci, zanurzonych w swojej beztroskiej rzeczywistości, niemalże natychmiast wyrośli na małych dorosłych.

 

Druga część opowiada o stawianiu pierwszych kroków na „nowym lądzie”. Rodzeństwo buduje swój świat od nowa, jednak piętno wojennych przeżyć sprawiło, że wciąż walczą z własnymi lękami i demonami przeszłości. Bardzo trudno jest im ułożyć sobie szczęśliwe życie po tragediach, których doświadczyli. Nie są już tymi samymi ludźmi, którymi byli wcześniej, zmienił się ich sposób patrzenia na świat. Z jednej strony marzą o szczęśliwej przyszłości, miłości i założeniu rodziny, ale z drugiej strony uczuciowo są nieco otępiali, podchodzą do życia z większą dozą pragmatyzmu i rezygnacji. Rodzi się w nich przekonanie, że strata to nieodłączna część egzystencji.

 

 

 

Biorący udział w dyskusji klubowicze uznali, że jest to powieść bardzo refleksyjna, budząca silne emocje, zostawiająca czytelnika z wieloma pytaniami i rozterkami natury filozoficznej.

 

Dyskutującym podobało się to w jaki sposób autorka odmalowała  obraz tamtych dni, widać, że przygotowała się do podjętego zadania. Mimo drobnych nieścisłości ( można było odnieść mylne wrażenie,  że wojnę polsko-rosyjską w 1920 roku wygrali Francuzi a Syberię i łagry autorka nazwała obozami koncentracyjnymi), Arlette Cousture stworzyła ciekawą, pełną napięcia i dobrze napisaną historię o ludzkich przeżyciach i emocjach. Na spotkaniu obecnych było 8 osób.

 

                                                                               Katarzyna Choja

                                                                Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi