" Przeklęci " J.C. Oates na spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Tematem dyskusji na lutowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Trybunalskim była powieść gotycka

pt. „ Przeklęci” J. C. Oates, której akcja rozgrywa się w latach 1905-1906.

Miejscem opisywanych wydarzeń jest uniwersyteckie miasteczko Princeton znajdujące się niedaleko Nowego Yorku. Narrator  M. W. van Dyck II, relacjonuje wydarzenia, które wstrząsnęły mieszkańcami miasteczka w pierwszych latach XX wieku. Snuje swą opowieść w oparciu o takie formy zapisu jak : dzienniki, listy, notatki.

Akcja powieści toczy się z perspektywy kilku bohaterów, z których każdy ma odrębne spojrzenie na otaczającą go rzeczywistość.  Głównym wątkiem jest tu klątwa z Crosswicks, która związana była z morderstwami popełnianymi na studentach, dzieciach i innych szanowanych członkach Prinncetońskiej społeczności.

Obok postaci fikcyjnych: duchów zmarłych, demonów i wampirów autorka umieszcza znane nam wszystkim postacie historyczne takie jak : Upton Sincair i Jack London, Teodore Roosevelt, Thomas Woodrow Wilson oraz wydarzenia, które w tym czasie zajmowały uwagę opinii publicznej: rozwijający się nurt socjalistyczny, kwestie równouprawnienia rasowego i wolności kobiet.

Na plan pierwszy narrator-kronikarz wysuwa, przeklętych wnuków wielebnego Winslowa Slade’a: cnotliwą Annabel i jej brata Jozjasza. Lawina tragicznych wydarzeń  nastąpiła w skutek grzechu jakiego we wczesnej młodości  dopuścił się szacowny pastor Winslow Slade.

Jak to w powieści grozy bywa mamy tu do czynienia ze zjawiskami nadrzyrodzonymi i  magicznymi. Autorce udało się utrzymać powieść w niesamowitej aurze tajemnicy i zagadkowości, która  spowija cały świat przedstawiony.

Klubowiczom podobał się wątek chłopca Toda przechodzącego do baśniowej i jednocześnie makabrycznej bagnistej krainy.

W odniesieniu do opisywanej przez Oates sceny z wężami, która miała miejsce w żeńskiej szkole, między dyskutującymi wywiązała się rozmowa na temat zjawiska tak zwanej histerii zbiorowej. Jedna z biorących udział w spotkaniu pań była naocznym świadkiem takiej sytuacji i bardzo ciekawie nam o tym opowiedziała. Rozważaliśmy również kwestię nieprzychylnej prezentacji Jaca Londona w utworze. Prezentowane portrety bohaterów zapadają na długo w pamięć.

Do minusów zaliczyliśmy liczne i dość nudne przypisy drukowane bardzo małą czcionką. Lekturę „ Przeklętych” polecamy wszystkim, którzy lubią opowieści z dreszczykiem.

Na spotkaniu obecnych było 10 osób.

Katarzyna Choja

Moderator DKK w Piotrkowie Tryb.