"Młodość" J.M.Coetzee na spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

„Młodość” J.M.Coetzee była tematem dyskusji na październikowym spotkaniu DKK działającego przy MBP w Piotrkowie Tryb.

Książka opowiada historię dwudziestokilkuletniego Jonha, który poszukuje swojego miejsca w życiu. Akcja powieści rozgrywa się w latach 60 ubiegłego wieku. Główny bohater jest Afrykanerem mieszkającym w Republice Południowej Afryki. Są  to czasy apartheidu, zamieszek i walk o równość społeczną.  John studiuje matematykę, pracuje w bibliotece i daje korepetycje mniej zdolnym studentom. Jest bardzo obiecującym młodym człowiekiem o licznych zainteresowaniach. Jako wielbiciel literatury i poezji swobodnie przytacza nazwiska i tematykę dzieł wielkich  pisarzy- sam ma ambicję zostać wkrótce jednym z nich. Pisze wiersze do szuflady , ciągle czekając na swoją muzę dzięki, której stałby się naprawdę wielkim poetą. Wikła się przez to w liczne nieszczęśliwe związki z kolejnymi kobietami. Taki stan rzeczy jest wynikiem niedostosowania Johna do życia w partnerstwie. Jest on typem samotnika i introwertyka. Z nikim nie porusza tematu polityki, sztuki czy religii, nie rozmawia też o swoich ambicjach i pragnieniach . Wpłynęły na to prawdopodobnie jakieś przeżycia z dzieciństwa lub złe relacje z matką. John postanowił szukać swojego miejsca i pomysłu na życie w Londynie. Zatrudnił się w  firmie komputerowej  jako informatyk. Jest to w pewnym sensie paradoks, gdyż nasz bohater próbował uciec przed toksycznymi relacjami w Cape Town, a dał się sformatować i wcisnąć w czarny garnitur jak wszyscy pracownicy IBM.  Nowa praca szybko go rozczarowuje, w wyniku tego popada w przygnębienie,  wręcz depresję. Czuje, że jest mu źle i dłużej nie wytrzyma, postanawia się zwolnić. Londyn nie dał mu poczucia spełnienia, o którym tak marzył.

Klubowicze zastanawiali się skąd taki kryzys egzystencjonalny u tak młodego człowieka.

Doszli do wniosku, że powodem mogło być stawianie sobie przez Johna zbyt wygórowanych wymagań. Młodzi ludzie często chcą osiągać wytyczone cele natychmiast, a w życiu na wszystko potrzeba czasu.

Książka podobała się dyskutującym i chętnie sięgną po inne pozycje tego autora.

W spotkaniu wzięło udział 7 osób

Katarzyna Choja

Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.