" I góry odpowiedziały echem" na styczniowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Na styczniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Piotrkowie Tryb. dyskutowaliśmy na temat książki Khaleda Hosseiniego zatytułowanej „I góry odpowiedziały echem”.

Jest to książka wielowątkowa, choć zdecydowanie na plan pierwszy wysuwa się historia rozdzielonego w dzieciństwie afgańskiego rodzeństwa. Dzieci od momentu rozstania nie mają ze sobą żadnego kontaktu. Dorastają i starzeją się z dala od siebie, w różnych krajach. Do spotykania dochodzi dopiero po kilkudziesięciu latach, gdy oboje są już u schyłku życia.

Ich losy są tylko kanwą dla całej opowieści. Narratorów i wątków w książce jest wiele.

Wszystkie dotyczą członków jednej rodziny porozrzucanych po całym świecie. Razem z bohaterami przemierzamy: Afganistan, Francję, Stany Zjednoczone, Grecję i Indie.

Poznajemy również burzliwą historię Afganistanu targanego przez lata wojną. Hosseini opowiada między innymi historię niewinnych dzieci dogorywających w szpitalu. Buntujemy się i jednocześnie ubolewamy nad losem małej Roszi. Dziewczynka straciła  najbliższą rodzinę  i choć bardzo okaleczona uszła z życiem po bestialskim ataku stryja, który przyszedł wyrównywać rodzinne porachunki. Bohaterowie powieści doświadczają rzeczy strasznych i tragicznych, poddawani są najcięższym próbom.

Jest to książka o miłości pomiędzy rodzeństwem, ale również o rozstaniu i tęsknocie, poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi, o ofierze i poświęceniu o ludzkich wyborach i ich konsekwencjach.

Ośmiu osobom biorącym udział w dyskusji , książka bardzo się podobała, dostarczając wielu emocji i wzruszeń. Wszyscy chętnie sięgną po inne powieści autora.

Katarzyna Choja

Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb