"Toksymia" na listopadowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

„ Toksymia” Małgorzaty Rejmer była tematem dyskusji  na listopadowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Książka jest debiutem młodej warszawskiej pisarki, i trzeba przyznać, całkiem udanym.

Opowiada losy kilku osób mieszkających w tej samej kamienicy na warszawskiej Pradze,  które łączy tytułowa toksymia, czyli toksyczna więź z innymi. Pierwsze wrażenie jakie książka wywołuje w czytelniku to dominujący, wręcz przytłaczjący obraz brzydoty. Obejmuje ona zarówno relacje międzyludzkie jak i miejsca opisywane przez autorkę. Rejmer porusza kwestię przemocy zarówno fizycznej jak i psychicznej. Oprawcami są: mąż dla żony, córkę dręczy ojciec, a studentkę stalkuje stary, zakochany w niej powstaniec. Najgorsze jednak jest to, że nie ma ucieczki od tej duszącej opresji.

„ Toksymię” czyta się lekko pomimo ogromu nagromadzonej w niej makabry i brzydoty, ponieważ zawiera również sporo czarnego humoru. Dzięki temu zabiegowi całość zamienia się w straszną, ale zabawną groteskę. Pisarka czerpie z estetyki turpizmu i wychodzi jej to znakomicie.

Klubowicze uznali pozycję Małgorzaty Rejner za bardzo ciekawą, jedną z tych co pozostają w pamięci na dłużej. Jest to książka, która intryguje i daje do myślenia. Wykreowane przez autorkę postacie z jednej strony wywołują obrzydzenie, by za chwilę wzbudzać jednocześnie żal i współczucie. Pisarka mimo swego młodego wieku zdobyła uznanie klubowiczów za niezwykle trafne spostrzeżenia dotyczące otaczającej nas  rzeczywistości. Książkę polecamy bo jest godna przeczytania. W dyskusji udział wzięło osiem osób.

Katarzyna Choja

Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.