"Londyn NW" na spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Książka pt. ”Londyn NW” autorstwa Z. Smith był tematem dyskusji na lipcowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Akcja powieści rozgrywa się współcześnie w północnych dzielnicach Londynu : Kilburn i Willesden, które w większości zamieszkiwane są przez irlandzkich i afrokaraibskich emigrantów. Tu również urodziła się i wychowała autorka książki.

Bohaterami powieści jest czwórka trzydziestolatków, którzy zamieszkiwali na tym samym osiedlu komunalnym i  uczęszczali do tej samej szkoły.

Role pierwszoplanowe należą do dwóch przyjaciółek: Leah i Keisha (Natali). Pierwsza z nich jest pół-Irlandką, ma bardzo przystojnego męża i satysfakcjonującą pracę, niestety nie może się zdecydować na dziecko, którego tak pragnie jej  mąż. Decyzja o macierzyństwie powoduje u niej irracjonalny lęk, dlatego w tajemnicy przed partnerem dokonuje kolejnej aborcji.

Keisha to spełniona matka i żona. Dzięki ciężkiej pracy osiągnęła wysoką pozycję zawodową, pracuje jako prawnik w dużej korporacji. Pozornie jest kobietą sukcesu, a tak naprawdę  marzy o ucieczce od dusznej stabilizacji.

Feliks porzuca plany na zrobienie kariery w przemyśle filmowym, rozstaje się z długoletnią kochanką (narkomanką), chce rozpocząć nowy rozdział życia u boku ukochanej kobiety.

Nathan był w okresie szkolnym obiektem westchnień wielu dziewcząt, obecnie jest narkomanem i kloszardem. Na pewnym etapie dorosłego już życia, losy tej czwórki ponownie się skrzyżowały.

Zadi Smith poddaje dogłębnej analizie bohaterów swojej powieści.  Wynikiem tego są ciekawe portrety psychologiczne młodych ludzi, którzy uwikłani są w trudne relacje międzyludzkie.

Autorka poruszyła bardzo trudny i zarazem niezwykle istotny temat : wpływ rasy i pochodzenia na kształtowanie się tożsamości społecznej. Zastosowała również różne techniki narracji: niektóre teksty są w formie poezji, inne rozmowy na czacie. Zdania są często niekompletne i rozproszone. Nie wszystkim klubowiczom ten styl narracji odpowiadał. Samą tematykę książki klubowicze uznali za interesującą.

Na spotkaniu obecnych było 12 osób.

Moderator DKK w Piotrkowie Tryb.

Katarzyna Choja