"Świeta Rito od rzeczy niemożliwych" na marcowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

„Święta Rito od rzeczy niemożliwych” autorstwa Marty Fox była tematem dyskusji na marcowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Książkę autorka oparła na prawdziwych wydarzeniach ze swojego życia ,osobistych odczuciach oraz relacjach z bliskimi ludźmi. Nie jest to jednak autobiografia.

Pisarka to córka prześladowanego przez ubecję żołnierza AK, o czym dowiaduje się  z akt IPN. Pisze o swoich lękach z dzieciństwa związanych z aresztowaniem ojca oraz  wspomina  trudne relacje z matką. Marta Fox podejmuje próbę zrozumienia i pogodzenia się z prześladującymi ją  od dawna demonami, dlatego czytelnik odnosi wrażenie, że książka jest rodzajem terapii dla  autorki. Poza dramatycznymi wspomnieniami, zawiera również sporo humoru i ironii związanej z zabawnymi wydarzeniami życia codziennego.

Odnosimy wrażenie, że Marta Fox to z jednej strony kobieta silna, znająca swoją wartość, zdeterminowana w dążeniu do określonych celów.  Z drugiej strony bardzo wrażliwa na piękno otaczającej ją przyrody, literaturę i szeroko pojętą sztukę.  Wyrazem tej  wrażliwości są min. wiersze -modlitw do Św. Rity  wplecione w tekst. Okazuje się też, że książka podsumowuje dotychczasowy dorobek pisarski autorki, który świadczy o tym, że  Marta Fox jest pracoholiczką -23 książki w ciągu 16lat.

W książce autorka poruszyła wiele innych nurtujących ją tematów: od wulgaryzmów w życiu codziennym,  grafomanii w literaturze aż po feminizm. Sporo miejsca poświęca swoim ulubionym twórcom literackim, zaprzyjaźnionym artystom i innym ciekawym ludziom, których miała okazję poznać w swoim życiu.

Ostatni rozdział Marta Fox poświęciła nie wiedzieć czemu magii liczb. Nikomu z dyskutujących nie przypadł on do gustu.  Książka przez wielość nagromadzonych w niej tematów wywołała  wrażenie chaosu. Odniesienia do wcześniejszej twórczości tylko pogłębiały to wrażenie, ponieważ nikt z klubowiczów nie czytał dotąd książek tej pisarki. Ostatecznie omawiana pozycja została oceniona negatywnie (jako dość nużąca).

W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

Katarzyna Choja

Moderator DKK  przy MBP w Piotrkowie Tryb.