"Comedia infantil"H.Mankella na październikowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Comedia infantil” H. Mankella była tematem dyskusji na październikowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Akcja książki rozgrywa się w Maputo-stolicy Mozambiku.

Narratorem jest piekarz o nazwisku Jose Antonio Maria Waz. Opowiada on historię życia dziesięcioletniego bezdomnego chłopca o imieniu Nelio.

Pewnej nocy Jose Antonio znalazł postrzelonego chłopca i udzielił mu pomocy. Zaniósł dziecko na dach piekarni i opatrzył rany. W zamian śmiertelnie ranny Nelio przez dziewięć kolejnych nocy opowiadał mu  historię swojego krótkiego, ale jakże dramatycznego życia. Był świadkiem wymordowania przez rebeliantów mieszkańców  wioski, w której mieszkał.  W okrutny sposób zamordowana została na jego oczach kilkumiesięczna siostrzyczka.

Chłopcu udało się uciec po tym jak  w obronie własnej zastrzelił przywódcę bandytów. Dotarł do wielkiego miasta gdzie przyłączył się do grupy bezdomnych jak on dzieci i został ich przywódcą. Zgraja  brudnych, obdartych przez nikogo nie kochanych dzieci stała się jego drugą rodziną. Nelio ze względu na swą wyjątkowość i mądrość był traktowany jak mały prorok.

Autor książki opowiadając losy chłopca i jego przyjaciół chce tak naprawdę zwrócić uwagę czytelnika na ludzi wyobcowanych, innych  często przez to gorszych w oczach społeczeństwa. „Comedia infantil” opowiada o brutalności tego świata, o braku akceptacji dla inności szeroko pojętej. Z  łatwością wyrzucamy poza nawias życia tych, którzy z jakichś powodów odstają, lub nie mogą sprostać społecznym oczekiwaniom.

Klubowiczów ujął przede wszystkim baśniowy charakter powieści.

H. Mankell opowiada o poszukiwaniu tego „czegoś” co staje się najważniejszym sensem ludzkiej egzystencji. To piękna, poruszająca, wielowarstwowa powieść, którą warto przeczytać.

Na spotkaniu obecnych było 9 osób

Katarzyna Choja

moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.