"Asystent śmierci" na październikowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Na październikowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, który działa przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim, omawiany był „ Asystent śmierci” Bronisława Świderskiego.  W książce, która jest połączeniem autobiografii z fikcją literacką, autor podejmuje min. trudny temat emigracji politycznej oraz szeroko rozumianej tolerancji ( a raczej jej braku). Jest to „spowiedź” człowieka zgorzkniałego, który poszukuje własnej tożsamości, czuje się przegrany i jest o krok od popełnienia samobójstwa. Główny bohater to Żyd pochodzenia polskiego, który w latach 70 wyjechał do Danii.Tam podjął pracę na Uniwersytecie w Kopenhadze. Świetnie zapowiadającą się karierę naukową zniszczył pisząc pracę na temat antysemityzmu słynnego chrześcijańskiego myśliciela Sorena Kierkegaarda. Opuściła go również żona, która zabrała ze sobą dziecko i wszystkie oszczędności. Jedynym oferowanym mu przez Urząd Pracy zajęciem, była opieka nad umierającym w hospicjum człowiekiem. To właśnie jemu główny bohater opowiedział historię swego nieudanego życia. Bronisław Świderski ukazuje Danię jako kraj pełen sprzeczności. Dowiadujemy się, jak naprawdę działa skandynawskie państwo opiekuńcze. W powieści pojawia się również temat wszechobecnego nie tylko w Dani, ale także w całej Europie  antyislamizmu.

W spotkaniu uczestniczyło pięć osób i wszystkim omawiana książka bardzo się podobała. Lektura wywołała dyskusję na temat minionego systemu politycznego. Klubowicze zwrócili również uwagę na pięknie przedstawiony w „Asystencie śmierci” portret Chrystiana Skrzyposzka i wspomnienia o Janie Kotcie.

Następne spotkanie 19.11.2013r. o godz. 17.00.

Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

Katarzyna Choja