Grudniowe spotkanie DKK w Piotrkowie Tryb.

Grudniowe spotkanie DKK poświęcone zostało pamięci Janusza Korczaka.

W roku 2012 obchodziliśmy 70 rocznicę śmierci tego wspaniałego pedagoga i prekursora  w walce o równouprawnienie i prawa dzieci.

Dzięki uprzejmości pracownika Instytutu Pamięci Narodowej mogłyśmy obejrzeć film pt.”Korczak” w reżyserii A.Wajdy z 1990r.

Został on nakręcony na podstawie biografii Janusza Korczaka jak również z wykorzystaniem „Pamiętników”, które sam Korczak pisał w czasie okupacji.

Opowiada on o bezwarunkowej miłości J.Korczaka do dzieci (żydowskich sierot), którymi opiekował się jako lekarz i dyrektor Domu Sierot przy ul. Krochmalnej w Warszawie.

Podczas hitlerowskiej okupacji walczył o środki finansowe i dary na utrzymanie ponad 200 dzieci w sierocińcu przy ul.Dzielnej.

Mimo beznadziejnej sytuacji organizował swym wychowankom tajne nauczanie i życie kulturalno-oświatowe.

W dniu 6 sierpnia 1942r. hitlerowscy okupanci wywieźli Janusza Korczaka oraz wszystkich pracowników i dwustu wychowanków Domu Sierot do obozu zagłady w Treblince.

Janusz Korczak do końca pozostał wierny swojemu powołaniu i dzieciom...

Pomimo zarzutów francuskich krytyków, w Polsce film spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. Również klubowiczkom DKK bardzo się podobał.

Przede wszystkim doskonała kreacja Wojciecha Pszoniaka, który zagrał tytułową rolę Janusza Korczaka.

Stary Doktor mimo heroicznej postawy jest bardzo ludzki (unosi się gniewem, upija się by zagłuszyć głód i ból, nie dba o własne zdrowie).

Nigdy nie przechodzi obojętnie wobec krzywdy dziecka, przez to jest nam jeszcze bliższy.

Film godny polecenia tym, którzy interesują się tematyką holokaustu, ale również wychowawcą i pedagogom, ponieważ credo Janusza Korczaka brzmiało: odnowa świata dokona się przez dziecko i wychowanie.

Następne spotkanie DKK już 16.01.2013r.

Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

Katarzyna Choja

Spotkanie grudniowe_2 Sorry, you have not enough rights to view this image. Spotkanie grudniowe_5Spotkanie grudniowe_1