Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Kobieta ze śniegu 02.10.2014

02.10.2014 po wakacyjnej przerwie wznowił swe spotkania Dyskusyjny Klub Książki w Sokolnikach. Tematem przewodnim była powieść pt. „Kobieta ze śniegu” L. Lehtolainen.

Z założenia książka ma być kryminałem, którego akcja dzieje się w śnieżnej Finlandii. 30-letnia starsza posterunkowa Maria Kallio próbuje ustalić jak zginęła psycholog Elina Rosberg, właścicielka ośrodka terapeutyczno-szkoleniowego, do którego wstęp miały tylko kobiety. W trakcie policyjnego śledztwa poznajemy sylwetki mieszkanek Rosbergi oraz przyjaciół Eliny. Każda z prezentowanych postaci ma swoją burzliwą przeszłość. Ten fakt sprawia, że zamiast szukać mordercy czytelnik koncentruje się na wątkach pobocznych prowokujących dyskusję. Są to tematy typu prostytucja, ortodoksyjna wspólnota religijna, układy polityczne czy aborcja. Dzięki powieści możemy również poznać pracę Komendy Miejskiej w Espoo, wzajemne relacje policjantów czy emocje, które towarzyszą podczas przeprowadzanych przez nich akcji. „Kobieta ze śniegu” to bardziej powieść obyczajowa niż kryminał.

Fabuła co prawda jest zorganizowana wokół zbrodni i okoliczności dochodzenia do niej, nawet ujawnienia osoby sprawcy, jednak wątki poboczne sprawiają, że jest to bardziej studium psychologiczne kobiety we fińskim społeczeństwie niż kryminał. Niemniej czyta się ją dobrze i książka jest warta polecenia.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi