Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Kobiety Ch. Bukowski 30.07.2014

30 lipca miało miejsce wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece w Sokolnikach. Urozmaicić to spotkanie miała książka pt. „Kobiety” Ch. Bukowskiego.

Główny bohater Henry Chinaski (do złudzenia przypominający autora książki) to znany amerykański poeta, który utrzymuje się z pisania; alkoholik, wielbiciel kobiet i wyścigów konnych. W jego życiu nic się nie zmienia, z wyjątkiem przelotnych przygód z kobietami. Powieść jest bardzo schematyczna. Bukowski pisze wciąż o tym samym: o piciu i o kobietach, i niestety z każdą kolejna stroną powieści kolejna przygoda z młodą dziewczyną, czy kolejny kieliszek wódki z 7-UP stają się dla odbiorcy nudne. I choć bohater stwierdza, że „niejeden porządny facet wylądował przez kobietę pod mostem” jemu raczej to nie grozi. Ten pozbawiony uczuć pisarz bierze wszystko co mu podsuwa życie i nie liczy się z uczuciami innych.

Podczas dyskusji stwierdziłyśmy, że książka nie prezentuje jakichkolwiek wartości poznawczych czy estetycznych, nie ma w niej wzorca osobowego. Język jest prosty, potoczny, dokładnie taki, jaki najbardziej pasuje do trybu życia głównego bohatera. Autor nie używa górnolotnych wyrażeń, nie używa metafor. Na pewno nie jest to książka dla szukających spokoju i pocieszenia czy finezji, pięknego języka. Można ją przeczytać, choć na półkach jest wiele innych, bardziej interesujących powieści…

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi