Relacja ze 157. spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

W 2012 roku Marek Bieńczyk otrzymał Literacką Nagrodę Nike za zbiór esejów "Książka twarzy", w 2019 roku do tej samej nagrody nominowany był za "Kontener". Ksiżżki te dowodzą, że autor jest mistrzem esejów i że potrafi w krótkim tekście zaprezentować swoje arcyciekawe spostrzeżenia i przemyślenia. Chętnie wypowiada się na temat literatury i ujawnia swoje rozterki, z jakimi musi się mierzyć jako tłumacz literacki. Autor z takim interesującym dorobkiem literackim musiał zwrócić uwagę Klubowiczek. Na temat 157. spotkania naszego klubu wybrałyśmy rozdział "Książki pierwsze" ze zbioru "Jabłko Olgi, stopy Dawida". Wszystkie panie zachwyciły się erudycją pisarza i pięknym językiem. Podobały się nam przemyślenia Bieńczyka i fragmenty humorystyczne. Eseje skłoniły nas do przypomnienia sobie lektur omawianych w szkole i przeanalizowania naszych obecnych wyborów czytelniczych. Rozmawiałyśmy też o przywołanych w książce niemodnych już wyrazach: serwus, gibki, ordynus. Większość Klubowiczek zadeklarowała, że chętnie sięgnie po kolejne książki tego autora.

Spotkanie odbyło się 3 kwietnia 2024 roku, uczestniczyło w nim 8 osób.