Relacja ze 127. spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

7 lipca 2021 r. w bibliotece odbyło się 127. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się spotkać w czasie wakacji, bo w ten sposób chcemy zrekompensować sobie miesiące, podczas których nie mogliśmy spotykać się z powodu pandemii koronawirusa.
Tematem naszej rozmowy była książka Wojciecha Góreckiego i Bartosza Józefiaka "Łódź. Miasto po przejściach", która została wydana w 2020 roku, ale część zamieszczonych w niej tekstów pochodzi z debiutanckiej książki Wojciecha Góreckiego "Łódź przeżyła katharsis" z 1998 roku.
Jako mieszkańcy województwa łódzkiego uznaliśmy, że powinniśmy zapoznać się z literaturą na temat Łodzi. Podobała się nam analiza określeń: "lodzermensch" i "kompleks łódzki". Zaciekawiło nas też przywołanie czasów, gdy Łódź była miastem wielokulturowym. Reymontowi łodzianie zawdzięczają wyjątkowy obraz swojego miasta uwieczniony przez niego w "Ziemi obiecanej". W Łodzi powstała też wspaniała adaptacja filmowa "Ziemi obiecanej" w reżyserii Andrzeja Wajdy.
W spotkaniu uczestniczyło pięć osób.

Spotkanie odbyło się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z COVID-19, zgodnie z sanitarnymi wytycznymi MKiDN i Głównego Inspektora Sanitarnego.