Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie trzech sieradzkich Dyskusyjnych Klubów Książki w przestrzeni publicznej

W tym roku grudniowe spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki miało wyjątkowy charakter. Do wspólnej rozmowy o literaturze zaprosiliśmy dwa Kluby działające przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Miejscem spotkania było Centrum Handlowe "Dekada", które

udostępniło nam urokliwy zakątek w pobliżu świątecznej choinki.
Spotkanie rozpoczęło się od dyskusji na temat poglądów włoskiego pisarza zawartych w eseju "O bibliotece". Umberto Eco roztacza tu przed czytelnikiem wizje różnych bibliotek. Klubowiczom najbardziej przypadł do gustu model biblioteki urządzonej na obraz i podobieństwo wszechświata. Wiele osób mówiło, że lubi spędzać czas na przeglądaniu zawartości bibliotecznych regałów i wyszukiwaniu tam białych kruków. Zwróciliśmy też uwagę na celne, a czasem nawet ironiczne stwierdzenia autora na temat osiągnięć cywilizacji. Eco tak podsumował tzw. kserokulturę: "Przy neurozie fotokopii istnieje niebezpieczeństwo, że będzie się tracić w bibliotece całe dni na kopiowaniu książek, których się potem nie przeczyta." (s. 39) Esej "O bibliotece" powstał w 1981 roku. Czyż nie były to słowa prorocze?


W drugiej części spotkania mówiliśmy o książkach, które warto przeczytać. Najczęściej były przywoływane tu powieści Wiesława Myśliwskiego, Olgi Tokarczuk, Haruki Murakamiego, Wojciecha Chmielarza. Na zakończenie Klubowicze częstowali się cukierkami, do których doczepione były karteczki z cytatami z wybranych książek. Być może taki cytat stanie się miłą wróżbą lub zachęci do sięgnięcia po kolejną książkę.

Spotkanie odbyło się 5 grudnia 2019 r. Uczestniczyło w nim 23 zagorzałych miłośników literatury.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom Centrum Handlowego "Dekada" za gościnę i pomoc.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi