Dawida Kornagi – Rzęsy na opak

20 maja 2008 roku o godz. 15:00 w Gminnej Bibliotece w Świnicach miało miejsce spotkanie DKK. Uczestniczyły w nim 4 osoby. Tematem spotkania była książka Dawida Kornagi – Rzęsy na opak. Książka włącza się w nurt obrazów pokazujących zatrważający upadek dotychczasowych zasad i ideałów polskiego społeczeństwa, którego ofiarami padli najmłodsi obywatele. Porusza bolesny temat niewinnych dzieci, z których społeczny układ, najczęściej bezrobocie i bieda, uczynił zbrodniarzy. Historia Oli rozgrywa się w pozornie przeciętnej rodzinie, gdzie ojciec jest hydraulikiem, matka dogląda domu i pilnuje czworga dzieci. Pod osłoną zwyczajności odbywają się tu jednak okrutne rytuały: ojciec jest sadystą i alkoholikiem, matka zgodziła się zajść z nim w następną ciążę, by dzięki gratyfikacji od państwa spłacić dług zaciągnięty na rzecz komunii jednego z synów. Książka przedstawia sposób myślenia i postępowania ludzi prostych, pozbawionych perspektyw na poprawę swego życia, nie wykształconych, przez to krótkowzrocznych i naiwnych.