Magda.doc - Marty Fox

24 kwietnia 2008 roku w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Świnicach Warckich na temat książki Marty Fox - "Magda. doc" rozmawiały 3 młode klubowiczki. Powieść została wydana w 2002 roku. Autorka jako pisarka zadebiutowała w 1989 roku, wcześniej była nauczycielką w katowickim liceum, doskonale więc zna zachowania i stan psychiczny nastolatków, a także "szkolny język uczniowski".

Akcja książki rozgrywa się w Katowicach i trwa od 1 listopada 1994 roku do 2 czerwca 1995 roku. Główną bohaterką jest Magdalena Szymaniuk, uczennica czwartej klasy licealnej. Poznajemy ją w chwili, gdy podejrzewa, że zaszła w ciążę z Łukaszem Madejewskim, szkolnym kolegą, z którym przeżyła swoją inicjację seksualną. Treść całej książki stanowią zapisy bohaterki w komputerowym pliku o nazwie "Magda.doc". W tym dokumencie zapisuje swoje problemy i zdarzenia z życia oraz uczucia i emocje, jakie im towarzyszyły. Co sprawiło, że zdolna i pracowita dziewczyna pakuje się w tak poważne tarapaty? Jak przeżywa ten gwałtowny i zarazem brutalny "skok" w dorosłość? Jakie musi pokonać przeszkody? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w książce Marty Fox.

Zdaniem klubowiczek książka "Magda.doc" zasługuje na popularyzację wśród młodzieży. Nie tylko przedstawia typowe dla wieku dojrzewania problemy, ale mądrze wskazuje, jak sobie z nimi radzić. Młodemu człowiekowi bliski jest także jej styl. Autorka porusza tematy powszechne, ale wciąż tak trudne. Polecamy ten utwór wszystkim młodym ludziom, bowiem w sposób szczególny porusza wiele codziennych problemów nastolatków.