Sprawozdanie ze spotkania DKK w MiGBP w Szadku. "Rzęsy na opak" Dawid Kornaga

W dniu 27. 02. 2008 roku w MiGBP w Szadku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W dyskusji wzięło udział 10 osób. Tematem spotkania była powieść Dawida Kornaga "Rzęsy na opak".

Autor w bardzo realny sposób opisuje szarą, polską rzeczywistość. Sytuację przedstawioną w tej książce można spotkać w wielu polskich rodzinach. Głównym problemem jest alkohol i co za tym idzie przemoc w rodzinie. Trudna sytuacja spowodowana jest ciągłym brakiem pieniędzy na godne życie. Brak pieniędzy, alkoholizm ojca, bierność matki i brak perspektyw na lepsze życie powodują narastanie problemów, co w konsekwencji prowadzi do tragedii. Świat małej Oli pozbawiony jest zabaw i dziecięcej beztroski, przez nieudolność swoich rodziców musiała ona szybko dorosnąć i zająć się domem i opieką nad młodszą siostrą.

Dyskusja osób uczestniczących w spotkaniu dotyczyła głównie instytucji Kościoła, który powinien pomagać ludziom w trudnej sytuacji życiowej, a nie żądać pieniędzy jak ksiądz Sopel opisany w powieści. Kategorycznie stwierdza, że "komunia będzie wtedy, kiedy będą na nią pieniądze".

Dorota Łapińska
Opiekun DKK przy MiGBP w Szadku