Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Analfabetka, która potrafiła liczyć"

Po raz kolejny Szadkowscy klubowicze spotkali się 28 lutego, aby podyskutować o literaturze.  Tematem spotkania była powieść Jonasa Jonassona „Analfabetka, która potrafiła liczyć”. W dyskusji uczestniczyło 8 osób.

Bohaterką tej zabawnej powieści jest Nombeko Moyeki,  młodziutka dziewczyna, która jest czyścicielką latryn w Soweto  w RPA. Absurdalny przypadek sprawia, że Nombeko zostaje sprzątaczką w ściśle tajnym i chronionym obiekcie, w którym trwają prace nad budową bomby atomowej. W tym obiekcie dziewczyna zostaje uwięziona na długie lata, ale nie są to lata stracone, ponieważ wtedy Nombeko nauczyła się chińskiego, fizyki,  chemii oraz konstruowania bomby atomowej. Po wielu perypetiach udaje jej się wydostać z Afryki i wyjechać do Szwecji.

Zdaniem klubowiczów książka jest przezabawna. Autor językiem prostym i rzeczowym opisuje sytuacje tak absurdalne, że niemożliwe żeby się wydarzyły. Zdaniem klubowiczów książka jest warta przeczytania i godna polecenia czytelnikom.

"Dziewczyny z Dubaju"

 24 stycznia w szadkowskiej bibliotece odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W dyskusji na temat książki Piotra Krysiaka „Dziewczyny z Dubaju” wzięło udział 7 osób. „Dziewczyny z Dubaju” to reportaż, oparty na oficjalnych zeznaniach bądź podsłuchach, które autor otrzymał do wglądu w aktach spraw karnych. Książka porusza temat kobiet, które na co dzień były piosenkarkami, modelkami, celebrytkami, żonami, matkami i partnerkami. Kobiety te prowadziły podwójne życie dorabiając sobie jako luksusowe prostytutki. Większość z nich za pieniądze bądź luksusowe rzeczy była w stanie spełnić każdą fantazję erotyczną bogatych mężczyzn.

Reportaż ten to głównie zapis rozmów pomiędzy prostytutkami i sutenerkami.

Członkowie klubu uznali książkę za interesującą, ale za mało kontrowersyjną.

A Ja żem jej powiedziała...

13 grudnia w szadkowskiej bibliotece odbyło się ostatnie w 2018 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W dyskusji nad książką Katarzyny Nosowskiej „A Ja żem jej powiedziała ..." wzięło udział 6 osób.

W „A Ja żem jej powiedziała…” Nosowska w bardzo trafny sposób opisuje kompleksy i słabości: Kompleks jest jak chip umieszczony głęboko pod skórą. Bezustannie emituje sygnał, dzięki któremu prawda i słabość dają się bezbłędnie wytropić.

Z dużym poczuciem humoru wypowiada się na temat walki ze swoją „puszystością”, związków, mody oraz  świata celebrytów: Jeśli nie chcesz wypaść z obiegu, pamiętaj- publicznie nie możesz mieć na sobie dwa razy tej samej sukienki, twa… twarzy.

Klubowicze uznali, że książkę można również potraktować jako zbiór dobrych rad z przymrużeniem oka:  Jeśli dajesz się poderwać w klubie po browarze, to nie zakładaj, że chłopak ma za paskiem u spodni gałęzie do wicia z tobą gniazda rodzinnego.

Zdaniem uczestników spotkania felietony Kasi Nosowskiej są warte przeczytania i polecenia innym osobom. Bardzo fajna lektura na długie, zimowe wieczory.

Jeśli chcesz wszystkich nabrać, że jesteś naprawdę wyjątkowa, zrób sobie fotkę z ambitną książką, powiedz, że słuchasz tylko jazzu, a na wystawach sztuki współczesnej mów mhm…” – z miną znawcy.

Listopadowe spotkanie

29 listopada 2018 r. o godzinie 15.30 w szadkowskiej bibliotece odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Na spotkanie przybyło 6 osób. Tematem dyskusji miała być książka Katarzyny Nosowskiej „A Ja żem jej powiedziała…”.  Dyskusja nad felietonami Nosowskiej została przełożona na grudzień, ponieważ w trakcie spotkania DKK przyjechał pan Lech Dyblik i opowiadał bardzo ciekawe historie ze swojego życia.

"Gra anioła" C.R. Zafon

18 października 2018 r. o godzinie 15.30 w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Szadku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W dyskusji na temat powieści „Gra anioła” Carlosa Ruiza Zafona wzięło udział 5 osób.

„Gra anioła” jest drugą częścią cyklu „Cmentarz Zapomnianych Książek”. Akcja powieści rozgrywa się w mrocznej i niebezpiecznej Barcelonie w latach dwudziestych. Bohaterem jest młody pisarz Dawid Martin.   Życie młodego człowieka zmienia  się z chwilą otrzymania oferty od tajemniczego francuskiego wydawcy Andreasa Corelliego. Francuz prosi, aby Dawid napisał książkę jakiej jeszcze nikt nie napisał, która może przenosić umysły i serca czytelników.

Klubowicze uznali, że powieść „Gra anioła” jest bardzo wciągająca i intrygująca. Można w niej odnaleźć romans, tragedię i sensację. Według klubowiczów książka warta polecenia innym czytelnikom.

"Kasacja"

20 września 2018 r. o godzinie 15.30 w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Szadku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W dyskusji na temat powieści „Kasacja” Remigiusza Mroza wzięło udział 6 osób.

Piotr Langer, syn biznesmena, zostaje oskarżony o zamordowanie dwóch osób. Wina Langera nie ulega wątpliwości, ponieważ zanim policjanci odwiedzili go w mieszkaniu spędził ze zwłokami dziesięć dni. Adwokatem Langera zostaje Joanna Chyłka, której pomaga świeżo przyjęty aplikant – Kordian Oryński. Bohaterowie zostają wciągnięci w intrygę, której finał  zaskoczy czytelników. „Kasacja” to pierwszy tom cyklu z prawniczką Joanną Chyłką.

Zdaniem uczestników spotkania „Kasacja” to bardzo dobry i porywający kryminał sądowo-prawniczy napisany przystępnym językiem. Według klubowiczów książka warta polecenia innym czytelnikom.

Wszystkie dzieci Louisa

W dniu 27.06.2018 r. w szadkowskiej bibliotece odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W dyskusji na temat książki Kamila Bałuka „Wszystkie dzieci Louisa” wzięły udział 4 osoby.

„Wszystkie dzieci Louisa” to reportaż o początkach banków spermy w Holandii, a przede wszystkim o braku kontroli nad tymi instytucjami w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. Autor uświadamia czytelnikom, że temat ten jest bardzo skomplikowany, a dzieci poczęte w ten sposób szukają informacji o swoich korzeniach, a kiedy odnajdą muszą zdecydować czy chcą utrzymywać więzi z przyrodnim rodzeństwem.

Zdaniem klubowiczek książka godna polecenia każdemu. Obok tej tematyki nie da się przejść obojętnie. Po zakończeniu lektury czytelnik zastanawia się czy nie ma jakiegoś rodzeństwa gdzieś w świecie. Według dyskutantek ważny był również problem kazirodztwa, do którego opisane przez autora postępowanie lekarzy i dawców mogło prowadzić.

Droga do szczęścia

W dniu 23.05.2018 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Szadku odbyło spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była powieść „Droga do szczęścia” Richarda Yatesa, w której wzięło udział 6 osób.

„Droga do szczęścia” to opowieść, której akcja rozgrywa się w 1955 roku. Bohaterami  książki jest młode małżeństwo mieszkające na przedmieściach w zachodnim Connecticut. April Wheeler kobieta tuż przed trzydziestką, matka dwójki dzieci i żona. Jej mąż, Frank Wheeler, również prawie trzydziestolatek, pracujący w firmie, w której całe życie przepracował jego ojciec, a w której Frank zajmuje się reklamą i public relations. Wheelerowie uważają, że wszystko jest nudne i nie ma rzeczy, która mogłaby sprawić im radość…

Uczestnicy spotkania uznali, że jest to bardzo ciekawa książka, godna polecenia innym czytelnikom.

Jan Jakub Kolski "Egzamin z oddychania"

W dniu 25.04.2018 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Szadku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. O powieści Jana Jakuba Kolskiego „Egzamin z oddychania” dyskutowały 4 osoby.

„Egzamin z oddychania” to książka o miłości młodej dziewczyny i starszego mężczyzny-reżysera filmowego. Bohaterowie poznali się kiedy Muszelka była 12 letnią dziewczynką i zagrała rolę w jego filmie. Już wtedy dziewczynka wiedziała, że kocha starszego od siebie mężczyznę tylko musi dorosnąć. Po wielu latach Sandow i Muszelka spotykają się i ich uczucie rozkwita.

Zdaniem klubowiczów powieść ta nie należy do najłatwiejszych. Zdania na jej temat były podzielone. Jednym się podobała i twierdzili, że jest godna polecenia, a innym mniej.

"Obok Julii" Eustachy Rylski

22.06.2017 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Szadku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W rozmowie na temat powieści Eustachego Rylskiego „Obok Julii” wzięło udział 6 osób.

„Obok Julii” to melancholijna, troszkę senna powieść, której akcja toczy się pomiędzy rokiem 1948, a współczesnością. We fragmentach opisujących pracę w bazie można doszukać się klimatu podobnego do "Bazy Sokołowskiej" i innych utworów Hłaski. Powieść ta zdaniem jednych była ciekawa i godna polecenia, a zdaniem innych nużąca i męcząca.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi