Wszystkie dzieci Louisa

W dniu 27.06.2018 r. w szadkowskiej bibliotece odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W dyskusji na temat książki Kamila Bałuka „Wszystkie dzieci Louisa” wzięły udział 4 osoby.

„Wszystkie dzieci Louisa” to reportaż o początkach banków spermy w Holandii, a przede wszystkim o braku kontroli nad tymi instytucjami w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. Autor uświadamia czytelnikom, że temat ten jest bardzo skomplikowany, a dzieci poczęte w ten sposób szukają informacji o swoich korzeniach, a kiedy odnajdą muszą zdecydować czy chcą utrzymywać więzi z przyrodnim rodzeństwem.

Zdaniem klubowiczek książka godna polecenia każdemu. Obok tej tematyki nie da się przejść obojętnie. Po zakończeniu lektury czytelnik zastanawia się czy nie ma jakiegoś rodzeństwa gdzieś w świecie. Według dyskutantek ważny był również problem kazirodztwa, do którego opisane przez autora postępowanie lekarzy i dawców mogło prowadzić.

Droga do szczęścia

W dniu 23.05.2018 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Szadku odbyło spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była powieść „Droga do szczęścia” Richarda Yatesa, w której wzięło udział 6 osób.

„Droga do szczęścia” to opowieść, której akcja rozgrywa się w 1955 roku. Bohaterami  książki jest młode małżeństwo mieszkające na przedmieściach w zachodnim Connecticut. April Wheeler kobieta tuż przed trzydziestką, matka dwójki dzieci i żona. Jej mąż, Frank Wheeler, również prawie trzydziestolatek, pracujący w firmie, w której całe życie przepracował jego ojciec, a w której Frank zajmuje się reklamą i public relations. Wheelerowie uważają, że wszystko jest nudne i nie ma rzeczy, która mogłaby sprawić im radość…

Uczestnicy spotkania uznali, że jest to bardzo ciekawa książka, godna polecenia innym czytelnikom.

Jan Jakub Kolski "Egzamin z oddychania"

W dniu 25.04.2018 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Szadku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. O powieści Jana Jakuba Kolskiego „Egzamin z oddychania” dyskutowały 4 osoby.

„Egzamin z oddychania” to książka o miłości młodej dziewczyny i starszego mężczyzny-reżysera filmowego. Bohaterowie poznali się kiedy Muszelka była 12 letnią dziewczynką i zagrała rolę w jego filmie. Już wtedy dziewczynka wiedziała, że kocha starszego od siebie mężczyznę tylko musi dorosnąć. Po wielu latach Sandow i Muszelka spotykają się i ich uczucie rozkwita.

Zdaniem klubowiczów powieść ta nie należy do najłatwiejszych. Zdania na jej temat były podzielone. Jednym się podobała i twierdzili, że jest godna polecenia, a innym mniej.

"Obok Julii" Eustachy Rylski

22.06.2017 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Szadku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W rozmowie na temat powieści Eustachego Rylskiego „Obok Julii” wzięło udział 6 osób.

„Obok Julii” to melancholijna, troszkę senna powieść, której akcja toczy się pomiędzy rokiem 1948, a współczesnością. We fragmentach opisujących pracę w bazie można doszukać się klimatu podobnego do "Bazy Sokołowskiej" i innych utworów Hłaski. Powieść ta zdaniem jednych była ciekawa i godna polecenia, a zdaniem innych nużąca i męcząca.

"Złodziejka Książek" Markus Zusak

18 maja 2018 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Szadku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W dyskusji na temat książki Markusa Zusaka „Złodziejka książek” wzięło udział 5 osób. Klubowicze byli zachwyceni powieścią, w której narratorem jest Śmierć. Postać bardzo empatyczna i opisująca siebie jako wysłannika Boga. „Złodziejka książek” to powieść o człowieczeństwie i miłości z wojną w tle.

Klubowicze uznali, że jest to jedna z najciekawszych powieści, jakie przeczytali. Zgodnie uznali, że warto ją polecić innym czytelnikom.

Po wakacjach

29.09.2016r. po wakacyjnej przerwie ponownie spotkali się szadkowscy klubowicze. Na spotkanie przyszło 5 osób. Każdy z uczestników spotkania omówił jedną z książek przeczytanych latem i próbował przekonać do niej pozostałe osoby.

"Cienie na księżycu" Zoe Mariott

W dniu 23.06.2016 r. w szadkowskiej bibliotece odbyło się ostatnie przed wakacyjną przerwą spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Na temat książki „Cienie na księżycu” Zoe Mariott dyskutowało 8 osób.

Klubowicze uznali, że jest to trudna powieść. Zawierająca momenty magiczne i dramatyczne. Zdaniem szadkowskich klubowiczów „Cienie na księżycu” są lekturą godną polecenia.

"Sosnowe dziedzictwo" Maria Ulatowska

19.05.2016 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Szadku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W dyskusji uczestniczyło 6 klubowiczów.

Tematem rozmowy była powieść Marii Ulatowskiej „Sosnowe dziedzictwo”.

Zdaniem klubowiczów jest to powieść zbyt naiwna, pretensjonalna i zawierająca zbyt dużą liczbę powtórzeń. Miała być lekka, łatwa i przyjemna, ale niestety nie wzbudziła zachwytu wśród osób dyskutujących na jej temat.

"Pół życia" Jodi Picoult

W dniu 27.04.2016 r. odbyło się kolejne spotkanie szadkowskich klubowiczów. Na spotkanie przybyło 6 osób, które w miłej atmosferze dyskutowały na temat powieści Jodi Picoult „Pół życia”.

Bohaterem powieści jest Luke Warren, genialny przyrodnik, badacz życia wilków. Mężczyzna całkowicie oddał się pracy. Jak sam twierdził: „ci, którzy wybierają świat zwierząt, czynią tak, bo ludzie sprawili im zawód”.

Klubowicze jednogłośnie stwierdzili, że powieść jest godna przeczytania i polecenia innym czytelnikom.

Agata Kołakowska "Niechciana prawda"

W dniu 17.03.2016 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Szadku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W dyskusji wzięło udział 5 klubowiczów. Tematem rozważań była powieść Agaty Kołakowskiej „Niechciana prawda”.

Jest to opowieść o kobiecie, która prowadzi normalne życie. Jednak przychodzi moment kiedy jej życie ulega dramatycznej zmianie. Jedno wydarzenie zmienia jej cały uporządkowany .świat i burzy szczęście.

Klubowicze uznali, że jest to powieść godna przeczytania.