Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Istota męskości

Grudniowa rozmowa klubowiczów skoncentrowała się wokół tematów takich jak: dojrzałość, odpowiedzialność, męskość. Książka Eustachego Rylskiego z pewnością bardziej interesująca niż ostatnie lektury Klubowiczów, stała się pretekstem do dyskusji o powojennej rzeczywistości i pokoleniu dorastającym w czasach PRL-u.

„Obok Julii” wydała się tomaszowskim Klubowiczkom książką celowo przerysowaną, komiksową, której nie należy odczytywać wprost, ale tropić ukryte w tekście metafory i nawiązania literackie. Paniom zdecydowanie bardziej podobała się pierwsza część powieści zatytułowana „Poranek” opowiadająca o młodości Jana Ruczaja przypadającej na lata 60-te.

Cała powieść jak określił jeden z recenzentów „ocieka testosteronem”, jest rozważaniem o istocie męskości, która dla Jana Ruczaja oznaczała pogoń za przyjemnościami. Powieściowy maczo ma dość kontrowersyjne i samcze podejście do kobiet i życia w ogóle. Zastanawiające jest w związku z tym stwierdzenie pojawiające się na wstępie książki. „Życie nas wycenia. Jeżeli w skali jeden do dziesięciu dostajemy pięć, możemy być zadowoleni. Ja dostałem więcej i będę musiał za to zapłacić, gdyż życie wyceniło mnie ponad moją wartość”.

Czytelniczki dostrzegły także punkty styczne z biografią samego Eustachego Rylskiego, jak choćby miejsce pracy, czy zainteresowania czytelnicze. Spotkanie urozmaicił krótki film - wywiad przedstawiający sylwetkę autora, który odpowiadał na pytania kwestionariusza Prousta.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi