Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Literacki kicz czy mistrzostwo słowa?

Na to pytanie próbowały odpowiedzieć w odniesieniu do tekstów Harukiego Murakamiego uczestniczki marcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Tomaszowie Mazowieckim.

                Twórczość japońskiego pisarza nie wzbudziła wielkiego entuzjazmu. Ponieważ omawiane „Słuchaj pieśni wiatru” jak i „Flipper roku 1973” były pierwszymi tekstami stworzonymi przez Murakamiego, Panie postanowiły dać mu „szansę” i sięgnąć po inne powieści. Przecież nie na darmo japoński pisarz w 2015 roku znalazł się na liście magazynu Time 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie, a jego nazwisko wymienia się już od kilku lat w kontekście potencjalnej literackiej nagrody Nobla.

                Klubowiczki nie przekonała ani oryginalna forma, ani fantastyczne wątki, tym bardziej bohaterowie. Prowadząca spotkanie odczytywała ciekawostki dotyczące twórczości Harukiego Mjurakamiego oraz fragmenty recenzji. Panie obecne na marcowym spotkaniu nie podzielały jednak zachwytów innych czytelników. Niektóre wprawdzie dostrzegły w omawianych powieściach pewne zalety, jak np. prosty język czy charakterystyczną leniwą, spokojną atmosferę, ale był to chyba jedyny element świata przedstawionego Murakamiego, który spotkał się z aprobatą.

                Klubowiczki negatywnie wypowiadały się także o wątkach fantastycznych. Jaki sens ma np. pogrzeb łącznicy telefonicznej, skąd przybywają bliźniaczki z powieści „Flipper roku 1973”? Panie uznały, że trudno tu zgodzić się z terminologią jaką posłużono się w jednej z recenzji, nazywając motywy fantastyczne realizmem magicznym. Daleko jednak Murakamiemu do Garcii Marqueza.

                W ocenach omawianych tytułów bliżej było Klubowiczkom do opinii Jacka Dehnela, który nazwał jego książki literackim hochsztaplerstwem oraz  Joanny Bator zarzucającej Murakamiemu płycizny, brak zaangażowania i prawdy o Japonii.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi