Marzenia zaklęte w szkle

11. stycznia 2017 r.  Klubowicze rozmawiali o książce „Dom z witrażem”. Powieść Żaniny Słoniowskiej wielokrotnie wyróżniana przez znawców literatury (Laureatka konkursu na najlepszą powieść Wydawnictwa Znak w 2014 i Nagrody Conrada, Nominacja do Nike w 2016 r.) zdobyła również uznanie tomaszowskich Czytelników. Na pewno książka nie należała do łatwych w odbiorze. Niektóre Panie obecne na spotkaniu narzekały na przeskoki czasowe, poetycki język, jednak dla innych były to duże atuty książki. Wszak te małe fragmenty, „szkiełka” układanki stworzonej przez pisarkę ułożyły się w interesujący tytułowy witraż.

Uczestniczki spotkania zwróciły uwagę na smutny obraz Lwowa przedstawiony w „Domu z witrażem”. Miasto, które stało się ważnym bohaterem książki to metropolia wielokulturowa, z tragiczną historią, powoli zapadająca się, umierająca. Miejsce, gdzie spadają balkony, niszczeją witraże i zabytki staje się tłem dla sagi o kobietach.

Powieść Żaniny Słoniowskiej jest wg Czytelniczek przede wszystkim opowieścią o kobietach: Prababce Stanisławie, Babce Abie, jej córce Mariannie i wnuczce – narratorce sagi. Te trudne relacje, wzajemne zależności, toksyczne układy najlepiej opisuje najmłodsza bohaterka mówiąc „Jesteśmy jak matrioszki, jedna siedzi w brzuchu drugiej, nie wiadomo, która w której, wiadomo tylko, która żyje, a która już nie”. Każda z nich podejmuje próby budowania własnego świata, radzenia z okrutną rzeczywistością. W przypadku prababki są to kochankowie, Aba ratuje się malarstwem, Marianna jest śpiewaczką operową, narratorka próbuje dopiero odnaleźć swoją drogę życiową. Czy jej się uda? Tomaszowskie Klubowiczki wyraziły wątpliwość, ale i nadzieję, że młoda bohaterka wyrwie się z tego kręgu porażek i nieszczęść.