"Ławka" Katarzyny Rosickiej-Jaczyńskiej

20. stycznia 2014 r. w kameralnym gronie Klubowicze tomaszowskiego DKK dla dorosłych rozmawiali o książce Katarzyny Rosickiej-Jaczyńskiej „Ławka czyli opowieść o miłości, która obraziła Boga”.

W odróżnieniu od pierwszej książki „Ołówka” jest ona historią fikcyjną, chociaż obecni na spotkaniu odnaleźli w niej wątki autobiograficzne. Powieść „Ławka” napisana kilkanaście lat wcześniej, odnaleziona przez opiekunkę autorki, została w ciągu 2 lat ukończona i wydana w 2012 r. Opowiada o życiu dwóch Marii: Marii Radosz, dziennikarki telewizyjnej, matki trojga dzieci  i biblijnej Marii Magdaleny. Fabuła książki to kolejne spotkania bohaterek z ich bogami. Pierwsza zakochuje się w żonatym mężczyźnie, zamożnym biznesmenie. Zostaje opętana uczuciem, kochanek staje się jej Bogiem. Uczucie jest destrukcyjne, niszczy bohaterkę ale jednocześnie wyznacza sens jej życia.

Dla uczestników spotkania szczególnie kontrowersyjny wydał się wątek biblijnej Marii Magdaleny opowiadający o fizycznej miłości kobiety do Jezusa.

Klubowicze doszli do wniosku, że obie bohaterki połączyła olbrzymia wrażliwość, zbyt silna miłość, która dla każdej z nich okazała się zgubna. Zauważyli również pewien paradoks: dla współczesnej Marii kochanek stał się bogiem, dla biblijnej Marii Magdaleny Bóg stawał się człowiekiem.

Uczestnicy spotkania zwrócili też uwagę na piękne rysunki oraz okładkę Krystyny Zygadlewicz.

Podobała się również tytułowa ławka, metafora takiego momentu w życiu, kiedy musimy się zatrzymać, zastanowić. Być może dla autorki była nią choroba.

Wszyscy zgodnie uznali że jest to książka przepełniona emocjami, ale trudno było zrozumieć kobietę „opętaną” uczuciem. Jako podsumowanie prowadząca spotkanie zacytowała fragment wstępu, który wyjaśnia intencje autorki i jest pewnego rodzaju przesłaniem: „Ławka jest opowieścią o miłości – i tak ją tylko traktujcie. O miłości, która przytrafiła się Marii i każdej kobiecie na przestrzeni wieków. Nie traćmy więc czasu, kochajmy się nawzajem i każdą chwilę naszego życia, bo jutra może nie być.”