"Śnieg" Orhan Pamuk

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • foto1
  • foto2

Witam!!!

Relacja z jedenastego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się    17.05.2008 r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej o godzinie 15.00, brało w nim udział  5 osób, jak poprzednio stawiły się tylko panie. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Rozmawialiśmy o książce pod tytułem  "Śnieg" autorstwa Orhana Pamuka.

Wybór kolejnej książki, o której mieliśmy rozmawiać był efektem naszych dyskusji, na temat poznawania obcych obyczajów i kultur. Dlatego też zdecydowaliśmy się na "Śnieg" Orhana Pamuka. Autor jest Turkiem i opisuje swoją ojczyznę. Czy jest to obraz pozytywny -"Śnieg podzielił nas na dwa "obozy", oczywiście na tych za i tych, którym ta litektura nie przypadła do gustu. Trzy na trzy, taki był podział sił. Sceptycy zarzucali jej brak konkretnej fabuły i akcji. Czytając tę książkę ma się wrażenie brnięcia właśnie w tytułowym śniegu. Powoli i ciężko, tak czyta się tę powieść. Ale tak jak wspomniałem były też osoby, którym "Śnieg" przypadł do gustu, i oni zwrócili nasza uwagę na kilka ciekawych aspektów tej książki. Pierwszym z nich  i najbardziej istotnym jest muzułmanizm. Główny bohater, poeta KA prowadzi ze swoim przyjacielem bardzo ciekawe dyskusje na temat wiary i bezgranicznego posłuszeństwa Bogu. Wiadomo, co się mówi o fundamentalnych Islamistach. Drugi bardzo ważny problem poruszony w książce, to sytuacja kobiet w krajach muzułmańskich. Ten temat poruszył najbardziej klubowiczki. Zastraszane, z zasłoniętymi twarzami, bez żadnych praw do własnego życia, taki obraz znamy z telewizji i książek, w których te kobiety opisują swoje losy. Pamuk podszedł do tej sprawy trochę inaczej i to jest na pewno intrygujące. Ponad to wielokulturowość Turcji i konflikty na tym polu, to także ciekawy temat, ale żeby lepiej to wszystko zrozumieć musielibyśmy znać, choć trochę historię tego kraju. Moim zdaniem literatura dla zainteresowanych konkretnie taką tematyką.

Spotkanie trwało dwie i pół godziny.

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 21 czerwca (sobota) o godz. 15:00. Na spotkaniu podyskutujemy o książce Marka Krajewskiego"Fastung Breslau". Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy.

Zbigniew Pacho
Moderator DKK przy MBP w Rawie Mazowieckiej