„Miasto ślepców” Jose Saramago DKK Rawa Mazowiecka

Witam!!!

Relacja z osiemdziesiątego piątego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 23.04.2016r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 10 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Rozmawialiśmy o książce „Miasto ślepców” Jose Saramago.

Naszą ostatnią lekturą była książka portugalskiego noblisty Jose Saramago

pt. „Miasto ślepców”. Nie ukrywam, że powieść ta umknęła mi gdzieś w dorobku czytelniczym, ale jak się okazało rawscy klubowicze, także nie mieli jej okazji przeczytać. Tym chętniej nasz klub „wziął tę pozycję na warsztat”. Pomysł na fabułę jest co najmniej bardzo dobry, gdzieś w pewnym mieście ludzie zaczynają tracić wzrok, lecz nie ogarnia ich ciemność lecz biel. Tak się rozpoczyna epidemia, by powstrzymać ją w zalążku władze decydują się na odizolowanie osób które już oślepły oraz tych które miały z nimi styczność. Jednak czy wszyscy są na pewno niewidomi ?.

I do tego momentu jest wszystko OK, niestety z wielkim żalem muszę stwierdzić, że dalej ta powieść się całkowicie „rozjeżdża”, tak jak gdyby autor miał tylko pomysł na początek. Zachowanie głównych bohaterów, po tym jak zachowywali się na początku, jest totalnie nielogiczne. Brakuje lepszego rysu psychologicznego postaci, co nimi powoduje, jak ta nagła choroba na nich wpłynęła. A samo zachowanie w miejscu odizolowania, może chwilami uzasadnione ale, cóż … no i zakończenie, muszę tu użyć tylko jednego słowa – masakra L

Na obronę „Miasta ślepców” przemawiają dwa argumenty, to się po prostu świetnie czyta. Dość ciekawy zabieg z brakiem wyróżnienia dialogów, cały tekst stanowi monolit, szkoda, że nie treściowo,  jak już wspominałem, niemniej książkę bardzo szybko i płynnie można przeczytać w dwa wieczory. Drugim plusem jest mnóstwo sentencji i złotych myśli, które według mnie i klubowiczy wspaniale wzbogacają tę powieść. Więcej o samej książce w ocenie naszego superrecenzenta Radka.

Spotkanie trwało trzy godziny.

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest 14 maja (sobota) 2016r. o godzinie 15:00. Tym razem porozmawiamy o książce Edmunda de Waal „Zając o bursztynowych oczach”. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy.

rawskiego DKK

Zbigniew Pacho