Cztery lata rawskiego DKK

Witam!!!

Relacja z trzydziestego dziewiątego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 11.06.2011r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej o godzinie 15.00, brało w nim udział 8 osób, dwóch panów i sześć pań. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 14 członków.

Tak, tak, to już cztery lata istnienia rawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Jak na urodziny przystało nie zabrakło tortu, życzeń oraz … wspomnień. A jest już co wspominać, ponad pięćdziesiąt przeczytanych książek w Klubie i dyskusji o nich, cztery spotkania autorskie zorganizowane w ramach tego wspaniałego projektu, kilkanaście podróży na spektakle teatralne, koncerty, spotkania autorskie. Spotkało nas także wyróżnienie, recenzja książki „Firmin” Sama Savaga wygrała konkurs organizowany przez Instytut Książki na najlepszą recenzje. I w końcu wisienka na torcie, zaproszenie i organizacja występu Teatru Małego z Łodzi który przypominam wystawił sztukę pod tytułem „Morderstwo w hotelu”.

Ale wróćmy do tego co w Dyskusyjnym Klubie jest najważniejsze czyli do książki. Na naszym jubileuszowym spotkaniu nie mogło obejść się bez dyskusji o pozycjach które już przeczytaliśmy i o tym które przypadły nam mniej lub bardziej do gustu. Jeżeli chodzi o tę która jednogłośnie wygrałaby konkurs na grafomański wybryk to „Świat według Clarksona” Jeremy Clarkson. Książka ta od momentu przeczytania jej w Naszym Klubie stała się wzorem jak nie należy pisać. Na szczęście jest to jedyna pozycja tak jednogłośnie i negatywnie oceniona, co przy naszym czytelniczym dorobku daje naprawdę dobry wynik książek godnych uwagi. I kiedy zaczęliśmy wspominać te książki które podobały się nam najbardziej temperatura rozmowy sięgnęła zenitu. Ponieważ okazało się każdy z nas ma inny typ. I zaczęły padać tytuły „Tuan”, „Comedia infantil”, „Sto lat samotności”, „Oskar i pani Róża”, „Festung Breslau”, „Gomorra” „Cień wiatru”, „Firmin”….. i mógłbym wymienić jeszcze co najmniej jeszcze kilka tytułów ale zachęcam Was do przeczytania recenzji książek omawianych w rawskim DKK zamieszczonych na stronie internetowej Naszej biblioteki lub czytania ich co miesiąc w „Głosie Rawy Mazowieckiej i Okolicy.

A gdy wspomniałem o „Głosie” nadszedł czas na podziękowania i tak dziękujemy tygodnikowi „Głos Rawy Mazowieckiej i Okolicy” i radiu „Victoria” a w szczególności paniom redaktor Ani Kraćkowskiej oraz Dagmarze Studzińskiej za to są z nami od początku i patronują nam medialnie, Urzędowi Miasta w szczególności paniom z Wydziału Promocji za to, iż nasi goście zawsze wyjeżdżają z Naszego pięknego miasta z pamiątką. Instytutowi Książki który patronuje i zarządza tym projektem oraz Kindze Siekierskiej z Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi która jest głównym koordynatorem Klubów w naszym regionie. Na koniec zaś, zostawiłem sobie podziękowania najważniejsze a mianowicie DZIĘKUJE rawskim klubowiczom za ich miłość do książek i chęć dyskusji o nich, za to, iż poświęcają swój wolny czas by przyjść na spotkania do biblioteki, bez takich ludzi jak Oni Kluby nie miałyby racji bytu. Teraz życzę wszystkim udanych wakacji, oczywiście nie zapomnijcie o książce do plecaka po którą zapraszam do Naszej biblioteki.

Spotkanie trwało prawie trzy godziny.

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest po wakacjach, już teraz mogę powiedzieć, że na pewno będzie to wrześniowa sobota godzina 15:00 a przeczytamy na nie „Grę anioła” Carlosa Ruiza Zafona. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy.