Rozmawialiśmy o twórczości Włodzimierza Odojewskiego

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • zdjecie 039
  • zdjecie 040

Na ostatnim spotkaniu 15 lutego 2008 r., rozmawialiśmy o twórczości Włodzimierza Odojewskiego i jego najnowszym tomie opowiadań …i poniosły konie.
Dla sympatyków Jego pisarstwa, tomik nie był zaskoczeniem. Autor znany jest ze swojego sposobu obrazowania świata i ze swoistej maniery stylistycznej. Również fabuła opowiadań wpisuje się w główny obszar poprzednich powieści, czyli rozrachunku z trudną przeszłością polsko-ukraińską.
Stawiane pytania, o kondycję moralną, o nasze, współczesnych prawo do osądów- to bardzo trudne pytania, należy je zadawać i szukać na nie odpowiedzi-, ale uczciwie. Dobrze było by wspólnie sobie wybaczyć i otworzyć nową kartę w naszych wzajemnych kontaktach. Odojewski nie pisze o tym wprost. On tam był – naoczny świadek wielu strasznych wydarzeń, i może, dlatego z kolejnych opowiadań wyziera postać człowieka, który po wielu latach nadal cierpi, nadal jego umysł zatruwają obrazy, podświadomość żąda zemsty.
Tak nie da się normalnie żyć, cieszyć chwilą, budować przyszłość dla siebie i potomnych. Właśnie, o tym pisze już bardzo dorosły Włodzimierz Odojewski.
Warto przeczytać i pomyśleć.

Ewa Jabłońska
opiekun DKK w Konstantynowie Łódzkim