25.09 „Dwie podróże” - Szostak W. – Sto dni bez słońca oraz Mercier P. – Nocny pociąg do Lizbony

To miała być zwyczajna wymiana uniwersytecka. Lesław Srebroń trafia na Finnegany, by spędzić semestr jako wykładowca na tamtejszej uczelni. Powieść Wita Szostaka to zjadliwa satyra, w której w krzywym zwierciadle pokazane jest  środowisko akademickie oraz system kształcenia na wyimaginowanej uczelni. To również historia współczesnego Don Kichocie, który nie potrafi zrezygnować ze złudzeń. Nam ta książka średnio przypadła do gustu, ale i tak była lepsza niż powieść P. Merciera „Nocny pociąg do Lizbony”. Historia człowieka, który wyruszył pod wpływem przeczytanej książki do Lizbony, by tropić ślady życia jej autora. Bardzo nas ta pozycja znudziła. Absolutnie nie polecamy.