Sekrety Kobiecej duszy

Pod koniec stycznia spotkaliśmy się w naszym DKK, aby omówić książkę laureatki nagrody Nobla Doris Lessing "Lato przed zmierzchem". Treścią książki jest historia  Kate Brown, kobiety po czterdziestce, żony i matki czworga dorosłych już dzieci. W jej życiu nastaje czas przemian. Najpierw musi pogodzić się z tym, że jej czwórka dzieci rozjeżdża się po świecie i nie potrzebuje dotychczasowej troskliwości i opieki. Następnie kobieta musi zaakceptować fakt kolejnego wyjazdu męża za ocean do pracy. Niespodziewanie dla siebie samej podejmuje pracę jako tłumaczka konferencyjna. Ma szansę sprawdzić swoje zdolności organizacyjne na polu zawodowym, podróżuje po świecie. Czy  w nowej rzeczywistości odnajduje szczęście?
Nasze panie uznały, że nie.

To wszystko czego doznaje Kate - praca, która nie dała jej satysfakcji, nieudany romans z młodszym mężczyzną, choroba i wreszcie powrót do domu, gdzie nikt na nią nie czeka - sprawia, że bohaterka przechodzi transformację, po której nie jest już tą samą kobietą co kiedyś.

Zastanawiałyśmy się nad mocą kobiecej psychiki. Większość złych rzeczy, które nam się przytrafia, raczej nas wzmacnia, niż osłabia. Kobiety mają szybszą zdolność psychicznej regeneracji.

Powieść D.Lessing podobała się paniom właśnie ze względu na jej psychologiczną treść. Doceniły również dobry styl i tłumaczenie. Zachęcone przeczytaniem tej pozycji postanowiły sięgnąć po następne utwory angielskiej autorki. W spotkaniu uczestniczyło 9 osób. Na następnej imprezie będziemy omawiać książkę J.Głowackiego "Z głowy".

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • a
Mariola Parzęczewska