Monika Szwaja "Stateczna i postrzelona"

Dnia 19.02.2008r. w Filii nr 14 MBP Łodź-Bałuty odbyło się spotkanie DKK. Wzięło w nim udział 8 osób. Rozmawialiśmy o książce "Stateczna i postrzelona", którą napisała Monika Szwaja.

Czytelnikom powieść podobała się. Szczególną uwagę zwrócili na jej lekki i pogodny charakter : wszystkie perypetie bohaterów dobrze się kończą. Wykreowany przez autorkę świat jest piękny, ale oderwany od rzeczywistości - choć jak zauważyli klubowicze, prawie każdy chciałby w nim żyć!

Niektóre fragmenty książki obudziły w odbiorcach wspomnienia z dzieciństwa np.: opis Wigilii.  Podziw budziła postawa głównej bohaterki - pełnej zapału, pomysłów i energii, której nie pokonał zły los.

Czytelnicy stwierdzili, że mimo lekkiej treści autorka porusza w książce tematy poważniejsze np.: stosunków polsko-niemieckich, postawy społeczeństwa w odniesieniu do dzieci chorych i osób starszych, wyboru między karierą zawodową a życiem rodzinnym.

Dyskusję podsumowano stwierdzeniem, że omawiana książka stanowi doskonałe lekarstwo na nudę i depresję, napełnia nas radością i pozwala z ufnością patrzeć w przyszłość.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 25.03.2008r. Omówimy na nim Książkę "Moje kroniki" Boba Dylana.

Beata Bogusławska
Moderator DKK przy MBP Łódź-Bałuty FB nr 14