Spotkanie DKK w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty 14.04.2015 r.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Dnia 14 kwietnia 2015 roku w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty przy ul. Powstańców  Wielkopolskich 3 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki . Wzięło w nim udział osiem osób.  Rozmawialiśmy o książce Alice Munro "Za kogo ty się uważasz?". Powieść bardzo nam się podobała. Chwaliliśmy jej wspaniały język i styl. Podziwialiśmy celność sformułowań autorki  - niektóre nawet cytowaliśmy.  Rozmawialiśmy o tym, co znaczy być kobietą wyzwoloną. Porównywaliśmy Rose i Flo. Część z nas uważała, że prawdziwie wyzwoloną kobietą jest Rose, która odrzuciła konwenanse, wyjechała   i zrobiła karierę jako dziennikarka, aktorka i wykładowca.  Naszym zdaniem Flo świetnie dopasowała się do istniejących warunków i w ich ramach realizowała swoje cele. Zastanawialiśmy się jaki wpływ na dalsze życie Rose miał fakt, że wcześnie straciła matkę a Flo nie potrafiła jej zapewnić prawdziwej matczynej miłości.  Naszym zdaniem zostawienie przez Rose po rozwodzie córki z ojcem wynikało z braku rodzinnego ciepła.  "Królewskie lanie" wymierzone Rose przez ojca za podpuszczeniem Flo sprowokowało nas do dyskusji o kacie i ofierze. Czasem to ofiara przeradza się w kata i potrafi dotkliwie pobić napastnika. Rozmowa o stosunkach panujących w szkole do której chodziła Rose pobudziła nasze szkolne wspomnienia. Mówiliśmy o wielkiej potrzebie miłości i adoracji, która według nas popchnęła Rose do nieudanego małżeństwa. Według nas świetnym odzwierciedleniem poszukiwania miłości przez bohaterkę jest jej związek z Tomem, z którym ciągle nie mogą się spotkać. Naszym zdaniem postawione przez autorkę w tytule pytanie jest bardzo ważne a odpowiedź na nie , wbrew pozorom  bardzo trudna.