Spotkanie DKK w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty 09.09.2014 r.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Dnia 9 września 2014 roku o godzinie 17.00 w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce Małgorzaty Szejnert pt."Czarny ogród". Podziwialiśmy ogrom pracy włożony przez autorkę w gromadzeniu materiałów źródłowych. Z zainteresowaniem śledziliśmy powstanie i dzieje Giszowca i Nikiszowca - dwóch przykopalnianych miasteczek założonych przez koncern Giesche dla swoich górników. Ujął nas rozmach i wielka skrupulatność z jaką architektekci Georga i Emil Zillmannowie wraz z tajnym radcą górniczym Antonem Uthemannem zaprojektowali oba miasteczka. Projekt uwzględniał wszystkie potrzeby mieszkańców. Oprócz górniczych domów z wygódką, oborą i ogrodem na warzywa, owoce i kwiaty, w Giszowcu wybudowano gospodę, szkołę dla dzieci, pocztę, pralnię z suszarnią i maglem a także znajdujące się przy każdej ulicy "piekarnioki" w których kobiety piekły chleby i kołacze. Był nawet nadogrodnik, który sprawował nadzór nad zielenią miejską. Mówiliśmy o cenie jaką trzeba było zapłacić za mieszkanie w mieście-ogrodzie - o ciężkiej harówce w kopalni. Ciekawiły nas losy giszowian i nikiszowian, jednak mankamentem książki w naszych oczach była zbyt wielka ilość opisywanych rodzin. Gubiliśmy w rozbudowanych genealogiach. Bardzo podobała nam się historia Dorki Badurzanki, która chciała stać się świętą, a została profesorem zwyczajnym etnologii, autorką licznych książek o obyczajach i folklorze. Ubolewaliśmy nad wyburzaniem w latach 70- tych domów w Giszowcu i losem ubożejących mieszkańców Nikiszowca. Dyskusja nad książką skłoniła nas do wspominania naszych kontaktów ze Śląskiem i Ślązakami i rozmowy o "śląskich" filmach. Porównywaliśmy losy Łodzi i Giszowca i żałowaliśmy, że nasz Księży Młyn nie doczekał tak obszernej monografii.

Na nasze następne spotkanie zapraszamy14 października 2014 roku  o godzinie 17.00. Będziemy rozmawiali o książce Frederique Deghelt pt."Babunia".

Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty.