Spotkanie DKK w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty 1.04. 2014 r.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Dnia 1 kwietnia 2014 roku o godzinie 17.00 w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięło w nim udział sześć osób. Rozmawialiśmy o książce Mateusza Marczewskiego pt. "Niewidzialni". Byliśmy pełni podziwu dla autora, który mimo młodego wieku potrafił w tak przenikliwy sposób opisać życie współczesnych Aborygenów. Duży wpływ na naszą lekturę miały wspaniały język i styl książki. Dyskutowaliśmy o tym co znaczy być "niewidzialnym". Doszliśmy do wniosku, że można ich spotkać wszędzie, nie tylko w Australii. To pijany leżący na naszej ulicy, żebrak proszący o wsparcie - staramy się ich nie zauważać , stają się dla nas "niewidzialni", tak samo jak Aborygeni dla Australijczyków. Mówiliśmy o tym, jak wielką rolę ma kultura dla zachowania poczucia tożsamości i przynależności etnicznej. Zaszokowały nas sposoby w jaki biali starali się "rozwiązać problem" Aborygenów np.: częstowali tubylców zatrutym strychniną jedzeniem, polowali na nich jak na dzikie zwierzęta ale najgorszą według nas zbrodnią było pozbawienie Aborygenów tradycji i kultury przez przerwanie łańcucha przekazu między pokoleniami. Brak plemiennej inicjacji wykluczał dzieci z plemienia. Rozmawialiśmy o sposobie w jaki australijski rząd stara się naprawić krzywdy wyrządzone Aborygenom - sam socjal i dywidendy z istniejących na ziemiach Aborygenów przedsiębiorstw nie rozwiązują problemu. Zastanawialiśmy się nad przyszłością Aborygenów, czy za dziesięć, dwadzieścia lat, kiedy umrze ostatni znający tradycję Aborygen, przetrwają, czy też dla nich Czas Snów skończy się na zawsze?

Na następne spotkanie zapraszamy 13 maja 2014 roku. Będziemy rozmawiali o książce Jonasa Jonassona pt. „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął”.

Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty.