Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Recenzje czytelników klubów DKK

Deklaracja dostępności

Wojewódzka Biblioteka im Marszałka Józefa Piłsudskiego publiczna w Łodzi zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Dyskusyjne Kluby Książki w województwie łódzkim (dkk.wimbp.lodz.pl).

Data publikacji strony internetowej: 2011-10-19

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2014-12-10

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

Niezgodności

  • Część elementów serwisu posiada zbyt niski kontrast.
  • Elementy tekstowe nie mają możliwości zmiany rozmiaru czcionki.
  • Brak alternatywnej wersji kontrastowej strony
  • Linki są wyróżnione wyłącznie kolorem. Brak dodatkowego oznaczenia dla osoby nie rozróżniającej kolorów.
  • Nawigacja za pomocą Tabulatora nie podświetla wybranego elementu oraz jest zaburzona przez niektóre elementy graficzne.
  • Filmy zamieszczone w serwisie nie posiadają napisów, audiodeskrypcji ani treści alternatywnych.
  • Wystawy on-line nie posiadają tekstów opisujących slajdy ani treści alternatywnych.
  • Część fotografii oraz galerii zamieszczonych w serwisie nie posiada opisów alternatywnych.
  • Większość plików dokumentów udostępnionych w serwisie jest dostępna dla programów odczytu ekranu.
  • Część dokumentów oraz artykułów nie zawiera odpowiedniej struktury nagłówkowej.

Wyłączenia

  • Dokumenty opublikowane przed 23 września 2018 roku zostały wyłączone z obowiązku zapewnienia dostępności.
  • Multimedia opublikowane przed 23 września 2020 roku zostały wyłączone z obowiązku zapewnienia dostępności.
  • Mapy zostały wyłączone z obowiązku zapewnienia dostępności.
  • Treści archiwalne nie wykorzystywane do bieżących zadań opublikowane przed 23 września 2019 roku i nie poddawane od tego czasu zmianom zostały wyłączone z obowiązku zapewnienia dostępności.

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.

Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.

Oświadczenie sporządzono dnia 28.09.2020

Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 23.01.2023

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Na ten sam adres prosimy składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz skargi na brak zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia cyfrowej dostępności strony internetowej, lub ich elementów. Można żądać udostępnienia informacji w formie alternatywnej, na przykład odczytania cyfrowo niedostępnego dokumentu, opisania filmu nieposiadającego audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej, wskazanie strony internetowej, której dotyczy żądanie, a także sposób kontaktu preferowany przez osobę zgłaszającą żądanie. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodną dla niej formę przedstawienia tej informacji.

Biblioteka zrealizuje żądanie nie później niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, biblioteka niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa. Przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, biblioteka może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie. Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Aktualizacja

Uwaga! Następuje zmiana w sposobie składania zamówień w wypożyczalni. W jednym zamówieniu można zamówić jeden zestaw książek. Na kolejny zestaw trzeba złożyć nowe zamówienie.

Przyczyną zmiany jest aktualizacja zbioru wypożyczalni. Z tego powodu w wypożyczalni mogą się czasem pojawiać książki możliwe do zamówienia, które jednak zostały już wcześniej wypożyczone. Zamówienie na taką książkę zostanie anulowane z informacją wyjaśniającą a status książki zostanie zaktualizowany. Za utrudnienia przepraszamy.


 


Aktualizacja: 23 listopada 2011

Uruchomienie nowej wypożyczalni książek.

Dzisiaj została uruchomiona nowa wypożyczalnia książek. Dostęp do wypożyczalni uzyskujemy z menu Wypożyczalnia, dostępnego w lewym panelu strony pod menu moderatora.

Proszę zapoznać się z instrukcją korzystania z wypożyczalni. Instrukcja dostępna w artykule Jak korzystać z wypożyczalni w nowej zakładce Pomoc (dostępna w menu Moderatora).

Wypożyczalnia jest jeszcze w fazie testów, prosimy więc o wyrozumiałość podczas korzystania z niej. Stopniowo wszystkie pozycje zostaną uzupełnione o okładki i opisy.

Uwaga! Wszystkie książki, które zostały wypożyczone w ramach starej wypożyczalni i poza nią są obecnie niewidoczne. Pojawią się w katalogu w momencie gdy zostaną zwrócone przez moderatorów.



Jest już możliwość dodawania relacji ze spotkań klubowiczów oraz relacji ze spotkań autorskich.

Nowy artykuł dodajemy poprzez łącze "Dodaj relacje" z menu moderatora dostępnego po zalogowaniu po lewej stronie.

Każdy użytkownik posiada możliwość dodania artykułu tylko w wybranych kategoriach powiązanych z jego klubem. W przypadku nieprawidłowości podczas dodawania artykułu (np. brak kategorii) proszę kontaktować się mailowo pod Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W dalszej kolejności zostanie uruchomiona wypożyczalnia i jednocześnie możliwość dodawania recenzji.

Spotkanie autorskie z Hanną Kowalewską w Sieradzu

 

Relacja ze spotkania z Hanną Kowalewską w dniu 3 października 2011 r.

 

Sieradz pierwszy raz gościł znakomitą pisarkę, poetkę, autorkę słuchowisk radiowych – Hannę Kowalewską. Stało się tak za sprawą Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Filii nr 1 MBP i Bibliotece WSHE w Sieradzu, który zaprosił pisarkę na spotkanie. Uczestnikami byli nie tylko Klubowicze, ale także okoliczni mieszkańcy. Miłośnicy książek Hanny Kowalewskiej zadawali nurtujące ich pytania, dotyczące twórczości i życia gościa. Autorka wprowadziła uczestników spotkania w swój świat, jak napisał kiedyś o twórczości Hanny Kowalewskiej Jerzy Sikora„ świat dynamiczny, pełen kolorów, piękna i brzydoty, dobra i zła, a wszystko to w ruchu, unoszenia się na falach czasu”.

Autorka opowiedziała także o swojej nowej powieści pt. „Przelot bocianów”, która ma się ukazać w księgarniach w połowie października br. Spotkanie zakończyło się indywidualnymi rozmowami czytelników z gościem i rozdawaniem autografów.

Zachwycająca "Dziewczyna z pomarańczami"

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

Ciepła, magiczna i wzruszająca - tak w skrócie można opisać refleksje, które wybrzmiały w Ozorkowie po lekturze „Dziewczyny z pomarańczami” Josteina Gaardera. No i jeszcze te piękne wątki miłosne (mężczyzny do kobiety i ojca
do syna)!
Nikt, co nie zdarza się często, nie wygłaszał uwag krytycznych. Nikomu nie przeszkadzało, że to książka młodzieżowa
a temat (rozważania nad sensem życia) wielokrotnie opisany. „Dziewczyna z pomarańczami” zachwyciła klubowiczki
a dyskusja o niej była spokojna i wyważona, ale długa. Czytelniczki cieszyły się, że znów trafiły na książkę, która pojawia się w odpowiednim momencie i zatrzymuje czas na chwilę... I że mogły porozmawiać o niej w Klubie.

 

Spotkanie z Witoldem Pyrkoszem w Łęczycy

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

W poniedziałek 27 października 2010 r. o godzinie 19.00 w Sali widowiskowej Domu Kultury w Łęczycy odbyło się spotkanie ze znanym aktorem Panem Witoldem Pyrkoszem, autorem książki: „Witold Pyrkosz. Podwójnie urodzony”. Organizatorem spotkania był Dyskusyjny Klub Książki przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy. Na spotkanie przybyło ok. 140 osób.

Rozpoczynając spotkanie prowadzący powitał gościa i przybyłych czytelników. Od początku zarówno prowadzący jak też czytelnicy, nie szczędzili znanemu aktorowi pytań, które dotyczyły one głównie pracy aktorskiej oraz najpopularniejszych postaci wykreowanych przez Pana Witolda: Wichury, Pyzdry, Bacerka, Duńczyka i Lucjana Mostowiaka. Pana Pyrkosza jak zawsze z poczuciem humoru opowiadał o swoim życiu, nie zabrakło ciekawych historii z planu filmowego i śmiesznych anegdot wziętych z życia, których wiele zawartych jest w autobiograficznej książce która została wydana w ubiegłym roku. Opowiadania naszego gościa spotkały się z aplauzem publiczności. Największy wzbudziły fragment dialogu z filmu Alternatywy 4 zacytowany oryginalnym głosem Balcerka oraz anegdota o powstaniu scenki z serialu „Czterej pancerni i pies” - „Pyrkosz, pyrkosz a nie jedziesz”? Można było również dowiedzieć się czemu w „M jak Miłość” na stole we wszystkich odcinkach pojawiają się jabłka… oraz jak aktor radzi sobie z zapamiętanie wszystkich kwestii, które musi wypowiedzieć jako Lucjan Mostowiak. Nawiązując do filmowego Lucjana który zawsze ma w domu jakiś dobry trunek jedna z wielbicielek podarowała Panu Witoldowi domową nalewkę.

Pod koniec spotkania Dyrektor Biblioteki p. Aneta Pucek wręczyła gościowi tradycyjną pamiątkę z Łęczycy – rzeźbę Diabła Boruty. Pan Witold był bardzo zadowolony z prezentów.

Na miejscu można było również zakupić książkę pt. „Witold Pyrkosz. Podwójnie urodzony”.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i ciepłej atmosferze. Pod koniec Pan Witold Pyrkosz składał autografy swym wielbicielom.

Marek Kamiński

Podróże małe i duże 2011r. cz. 4

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

Dyskusyjny Klub Książki
w
Rawie Mazowieckiej

Podróże małe i duże - cz. 4

2011r.

MDK „Czar operetki” 19.02.2011r.

Rok 2011 postanowiliśmy rozpocząć „podróżą” lokalną. Po spotkaniu rawskiego DKK dziesięcioosobową grupą postanowiliśmy przedłużyć sobie to wspaniałe sobotnie popołudnie i wybrać się do rawskiego MDK na spotkanie z gwiazdami operetki i estrady. I tak o godzinie osiemnastej czasu środkowoeuropejskiego zasiedliśmy by posłuchać największych przebojów tego gatunku. Swoim występem i przede wszystkim głosem oczarowali nas Małgorzata Długosz – sopran, oraz Grzegorz Matulka – tenor. Wrażenia jakie wynieśliśmy z koncertu można wyrazić cytatem „Usta milczą, dusza śpiewa” czego i Wam życzę.

 

Młodzieżowe Centrum Kultury w Skierniewicach 12.03.2011r.

Dwunastego marca dostaliśmy zaproszenie na prezentacje zdjęć rawskiego artysty-fotografika Darka Piwowarskiego. Była to ponad godzinna prezentacja z wyprawy autora do Gruzji. Całość była zatytułowana „Opowieść z zmysłach gruzińskich”. Zdjęcia były po prostu znakomite tak, iż naprawdę poruszyły wszystkie nasze zmysły. Prezentacja była połączeniem obrazu i muzyki, na żywo oprawę do zdjęć zapewnił zespół „Manicure” z Bełchatowa. Dwunastu Klubowiczy zdecydowało się na tę „skierniewicko-gruzińską” wyprawę

 

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka Łódź 02.04.2010r.

Nareszcie nasza pierwsza wyprawa do Teatru. Tym razem wybraliśmy Teatr Nowy w Łodzi, w którym mieliśmy już przyjemność być na sztuce pt. „Złodziej”. Tym razem wyprawa zapowiadała się równie wspaniale ponieważ wybraliśmy sztukę „Diabli mnie biorą”w znakomitej obsadzie a mianowicie Monika Buchowiec, Krzysztof Kiersznowski, Olaf Lubaszenko, Bartosz Turzyński. Autorem i reżyserem jest Marek Rębacz, założyciel Polskiej Sceny Komediowej, jeden z najwybitniejszych i nielicznych, współczesnych komediopisarzy polskich. Nasze wrażenia z tej sztuki – jest po prostu znakomita. Do Teatru Nowego pojechało piętnastu klubowiczy.

 

Teatr Powszechny Łódź 07.05.11r.

Tym razem wybraliśmy się do Teatru Powszechnego w Łodzi. Odwiedziliśmy go po raz pierwszy ale już teraz mogę powiedzieć, że na pewno nie ostatni. Wybraliśmy sztandarowe przedstawienie tego Teatru czyli „Szalone nożyczki”. Nie zawiedliśmy się znakomite przedstawienie, doskonała zabawa, genialni aktorzy. Nic dziwnego, że cieszy się ono tak ogromnym powodzeniem. Do Łodzi pojechało dwunastu klubowiczy.

Spotkanie z Barbarą Kosmowską

W dniu 7 listopada 2008 r. w czytelni Biblioteki odbyło się spotkanie członków zgierskiego DKK oraz czytelników biblioteki z Barbarą Kosmowską, autorką książek dla dzieci i młodzieży i powieści dla dorosłych - Prowincji, Terenu prywatnego, Gobelinu, Niebieskiego autobusu,  W górę rzeki, Hermańców. Pisarka w swoich książkach porusza różnorodne problemy, które poddaje wnikliwej,  lecz pogodnej analizie.

Podczas gorącej dyskusji autorka udzieliła wyczerpujących odpowiedzi na pytania dotyczące  twórczości, stworzonych przez siebie postaci, pracy zawodowej.

Barbara Kosmowska okazała się szalenie sympatyczną, bezpośrednią osobą potrafiącą nawiązać bliski kontakt z czytelnikami.

Na zakończenie trwającej dwie godziny rozmowy pisarka podpisała zakupione przez czytelników książki. W spotkaniu uczestniczyło 30 osób.

Zobacz zdjęcia ze spotkania:

  • sdc11348-web-web
  • sdc11358-web
  • sdc11362-web
  • sdc11364-web
  • sdc11379-web
  • sdc11389-web

LITERACKA NAGRODA NOBLA - MARIO VARGAS LLOSA

            27 października 2010 roku o godzinie 17 w Dyskusyjnym Klubie Książki pojawiło się pięć (5) wielbicielek pisarstwa Mario Vargasa Llosy. Owa sympatia znana była w Klubie powszechnie już wcześniej, dlatego jasnym stało się już 7 października 2010 roku – w dniu ogłoszenia Literackiej Nagrody Nobla, że bohaterem najbliższego spotkania  będzie właśnie tegoroczny noblista Mario Vargas Llosa.

            Drogą telefoniczno-e-mailową namówiono się, co do przebiegu spotkania, wyznaczając każdej uczestniczce zadanie – przypomnienie treści jednej z ponad 30 książek peruwiańskiego pisarza.

            Przywołano zatem następujące powieści:

-  „Ciotka Julia i Skryba”

- „Historia Alexandra Mayty”

- „Pantaleon i wizytantki”

- „Szelmostwa  niegrzecznej dziewczynki”

- „Święto kozła”

            Już zaledwie tych pięć tytułów pokazuje, jak wszechstronnym pisarzem jest Mario Vargas Llossa. Jak potrafi rejestrować życie,  jego teraźniejszość, która nieuchronnie splata się z przeszłością i ma swe konsekwencje w przyszłości, bez względu na to czy opowiada historię pojedynczego człowieka czy całego kraju. Jak jego pisarstwo jest wielowarstwowe
i wielobarwne.

Poczynając od subtelnej i żartobliwej „Ciotki Julii i Skryby”, bardzo gorzkiej „Historii Alexandra Mayty”, rubasznego i prześmiewczego „Pantaleona i wizytantek”, przez frywolne, rozerotyzowane „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki”, na mrocznym studium o tyranii
i władzy czyli „Święcie Kozła” kończąc.

Akademia Szwedzka w uzasadnieniu werdyktu napisała, że peruwiański pisarz został nagrodzony m. in. za "kartografię struktur władzy oraz wyraziste obrazy oporu, buntu
i porażek jednostki".

 Trafnie pisarstwo Vargasa Llosy zdefiniował polski krytyk literacki i publicysta Piotr Bratkowski: "Balzak, który przeczytał Joyce'a". Pisarz bowiem bawi się konwencjami
i formą. Jego powieści analizują mechanizmy rządzące jednostką, społeczeństwem, światem niczym opasłe XIX-wieczne tomy, zamknięte są jednak w nowoczesne, wielowarstwowe  
i różnorodne kompozycje.1)

 

1). http://wyborcza.pl/1,76842,8480556,Noblista_Mario_Vargas_Llosa.html#ixzz1GIEtSwGZ

 




"Kobieta pułkownika"

Ośmiu uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki w Zgierzu spotkało się 20 maja 2010 roku by podzielić się wrażeniami z lektury „Kobieta pułkownika” Daniela Katza.

Powieść Daniela Katza to niezwykła opowieść o zakazanej miłości z historią wojny bałkańskiej w tle. Zaletą książki są ciekawe portrety bohaterów, sprawnie zarysowana intryga,liczne nawiązania do klasyków literatury oraz do dzieł operowych. W tej książce nie ma błahych gestów, rozmów czy spojrzeń. I nie dotyczą one wyłącznie miłości. „Kobieta pułkownika” to także męskie dyskusje o wojnie. Niezwykła historia życia kryje się za każdym z bohaterów powieści.
„Kobieta pułkownika” kryje w sobie kilka naprawdę zaskakujących momentów. Na usta czytelnika nasuwa się pytanie, na ile sami rządzimy własnym losem, a na ile jest on dziełem przypadku czy działania innych osób.
Klubowicze dali się ponieść prozie Katza, który w mistrzowski sposób nakreślił rosnącą namiętność, romans oraz zagubienie bohaterów.

"Ciotka Julia i skryba"

Czwartek 22kwietnia 2010 roku był poświęcony prozieMario Vargasa LLosy i jego powieści „Ciotka Julia i skryba”. Sześciu dyskutantów podzieliło się wrażeniamiz lektury boliwijskiego pisarza.

Tematem książki jest historia miłości osiemnastoletniego studenta dziennikarstwa do trzydziestodwuletniej rozwódki, tytułowej ciotki Julii. Oprócz pragnienia zostania mężem pięknej Julii Mario pragnie zostać pisarzem. Zaprzyjaźnia się z Pedro Camacho, autorem fascynujących audycji radiowych, w których przygody bohaterów urywają się zawsze w kulminacyjnym momencie.

Wciągająca w prozie Llosy jest zdolność autora do plastycznego przechodzenia od jednego stylu narracji do drugiego, od narracji autorskiej, charakterystycznej dla powieści Llosy, do narracji reprezentującej nieporadny styl boliwijskiego skryby, tworzącego z wręcz fabryczną prędkością kolejne odcinki nowel.

Lektura podobała się przede wszystkim miłośnikom literatury iberoamerykańskiej, ale nawet ci, których sam temat nie zachwycił byli pod wrażeniem warsztatu pisarza.

     

http://www.znak.com.pl/img/loading.gif



"Kobieta pułkownika"

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Ośmiu uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki w Zgierzu spotkało się 20 maja 2010 roku by podzielić się wrażeniami z lektury „Kobieta pułkownika” Daniela Katza.

Powieść Daniela Katza to niezwykła opowieść o zakazanej miłości z historią wojny bałkańskiej w tle. Zaletą książki są ciekawe portrety bohaterów, sprawnie zarysowana intryga, liczne nawiązania do klasyków literatury oraz do dzieł operowych. W tej książce nie ma błahych gestów, rozmów czy spojrzeń. I nie dotyczą one wyłącznie miłości. „Kobieta pułkownika” to także męskie dyskusje o wojnie. Niezwykła historia życia kryje się za każdym z bohaterów powieści.
„Kobieta pułkownika” kryje w sobie kilka naprawdę zaskakujących momentów. Na usta czytelnika nasuwa się pytanie, na ile sami rządzimy własnym losem, a na ile jest on dziełem przypadku czy działania innych osób.
Klubowicze dali się ponieść prozie Katza, który w mistrzowski sposób nakreślił rosnącą namiętność, romans oraz zagubienie bohaterów.

Małgorzata Frydrych

"Ciotka Julia i skryba"

v\:* {behavior:url(#default#VML);} o\:* {behavior:url(#default#VML);} w\:* {behavior:url(#default#VML);} .shape {behavior:url(#default#VML);} Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Czwartek 22 kwietnia był poświęcony prozie Mario Vargasa LLosy i jego powieści „Ciotka Julia i skryba”. Sześciu dyskutantów podzieliło się wrażeniami z lektury boliwijskiego pisarza.

Tematem książki jest historia miłości osiemnastoletniego studenta dziennikarstwa do trzydziestodwuletniej rozwódki, tytułowej ciotki Julii. Oprócz pragnienia zostania mężem pięknej Julii Mario pragnie zostać pisarzem. Zaprzyjaźnia się z Pedro Camacho, autorem fascynujących audycji radiowych, w których przygody bohaterów urywają się zawsze w kulminacyjnym momencie.

Wciągająca w prozie Llosy jest zdolność autora do plastycznego przechodzenia od jednego stylu narracji do drugiego, od narracji autorskiej, charakterystycznej dla powieści Llosy, do narracji reprezentującej nieporadny styl boliwijskiego skryby, tworzącego z wręcz fabryczną prędkością kolejne odcinki nowel.

Lektura podobała się przede wszystkim miłośnikom literatury iberoamerykańskiej, ale nawet ci, których sam temat nie zachwycił byli pod wrażeniem warsztatu pisarza.

http://www.znak.com.pl/img/loading.gif



Relacja z kwietniowego spotkania w DKK przy Łaskiej Bibliotece

 

W czwartek 28 kwietnia 2011 r. o godz. 18.00 w Bibliotece Publicznej w Łasku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczyło w nim 6 osób. Tematem spotkania była książka Dawida Kornagi "Rzęsy na opak".

Książka porusza istotny problem alkoholizmu i toksycznego związku kobiety i mężczyzny, a przez to i całej rodziny, widzianego oczami 12 letniego dziecka - Oli. To, co zafascynowało klubowiczów to niesamowicie poruszające ukazanie brutalnego świata patologicznej rodziny. Czytając powieść stajemy się świadkami brudnej rzeczywistości, tragicznych historii jakich wiele dzieje się za ścianami naszych domów, o których nie wiemy lub co gorsza wiedzieć nie chcemy. POLECAMY! Ta książka chwyta za serce i gardło, targa emocjami i sprawia, że na chwilę zatrzymujemy się w pędzie by nie pozostawać obojętnym wobec takiej rzeczywistości.

Następne spotkanie uczestników DKK, tym razem wyjątkowo, w dniu 30 maja (poniedziałek) o godz. 18.00.

Tematem dyskusji będą "LISTY Z PUDEŁKA" Ann Kirschner. Zapraszamy!

„Strategia Bancrofta” Robert Ludlum

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

„Strategia Bancrofta”

Robert Ludlum

 

Recenzja powstała na podstawie wypowiedzi klubowiczów

Berlin Wschodni 1987 rok, Ted Belknap młody pracownik super tajnego wydziału amerykańskiego Departamentu Stanu jest specjalistą od „znajdowania ludzi”. Do NRD trafił tu podążając tropem zdrajcy. Richard Lugner bo o nim mowa sprzedał swój kraj i to za nie małe pieniądze. To przez niego ginęli amerykańscy agenci. Miał jednak pewną słabość, lubił młodych chłopców i to dzięki apetytowi na młodzieńcze ciała Ted „Ogar” Belknap podjął ślad dzięki któremu wykrył kryjówkę zdrajcy. Nie pozostało mu nic innego jak dostać się do pilnie strzeżonego mieszkania i zlikwidować cel. Niestety zostaje wykryty z myśliwego staje się ofiarą. Lunger trzyma go na muszce jego położenie jest fatalne, gdy nagle w oknie pryska szkło wpada jakiś człowiek strzela prosto w twarz zdrajcy, rzuca broń do Teda i razem likwidują ochroniarzy zdrajcy. Kim jest tajemniczy człowiek który pomógł agentowi wykaraskać się z nie lada opresji ?. To Jared Rinehart kolega po fachu, który podążał tropem młodego agenta. Jak się okaże ta znajomość, zawarta w tak nietypowych okolicznościach losu przerodzi się w przyjaźń, a dwaj agenci będą niczym Kastor i Polluks. Gdy kilkanaście lat później Jared zostaje porwany podczas tajnej misji w Libanie, Ted nie wyobraża sobie by pozostawić przyjaciela bez pomocy. I tak rozpoczyna się intryga w której nic nie jest tak jak by się wydawało…. Jeżeli chcecie poznać szczegółowe losy Teda Belknapa koniecznie przeczytajcie „Strategię Bancrofta” Roberta Ludluma.

Robert Ludlum to niewątpliwie mistrz powieści sensacyjnej. Napisał ponad trzydzieści powieści które zostały sprzedane w ponad pięciuset milionach egzemplarzy. Ludlum jest niedoścignionym wzorem dla wielu pisarzy, ma wielu naśladowców i spadkobierców którzy tworzą powieści na podstawie jego notatek. Niewątpliwie najbardziej znaną i rozpoznawaną powieścią a właściwie cyklem jest saga „Bourne'a”. Przyczyniły się do tego również ekranizacje które trzeba przyznać są także na wysokim poziomie, jednak będę zawsze powtarzał to jak mantrę, iż należy zachować kolejność najpierw książka dopiero później film. Ale wracając do książki o której mówimy czyli „Strategii Bancrofta”. Jest to książka wydana po śmierci pisarza, podpisana jego nazwiskiem, mam jednak wrażenie, że nie do końca jest ona pełnym tworem mistrza. Tempo i sposób prowadzenia akcji jak najbardziej pasuje do Ludluma, jednak „czarny charakter” w tej książce jest powiedziałbym nie pasujący i mało poważny.Krótko mówiąc jest „nieludlumowski”. Poza tym małym a zarazem istotnym szczegółem książka ta jest naprawdę dobra. Czyta się ją znakomicie a ciekawość co przyniesie kolejna strona jest silniejsza od ogarniającego snu (czytam wieczorami ;-)). Znakomicie ukazany jest Internet jako narzędzie intrygi i manipulacji. Szybkie tempo, wartka akcja, podróż wraz z bohaterem od Rzymu przez Dubaj, zdrada, miłość, strzelaniny, pościgi to cechuje tę znakomitą sensacje. Nie sposób się nudzić, esencja prawdziwej sensacji, gorąco polecam !!!

 

 

 

„Strategia Bancrofta” Robert Ludlum

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

Witam!!!

 

Relacja z trzydziestego siódmego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 16.04.2011r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej o godzinie 15.00, brało w nim udział 7 osób, trzech panów i cztery panie. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 14 członków. Rozmawialiśmy o książce Roberta Ludluma pod tytułem „Strategia Bancrofta”.

 

Tym razem sięgnęliśmy po klasyka powieści sensacyjnej i zarazem nie zawaham się użyć tego sformułowaniamistrza tego gatunku Roberta Ludluma. Większość klubowiczy kojarzyła autora, głównie dzięki jego najgłośniejszej powieści a właściwie trylogii z serii „Bourne'a”. My zdecydowaliśmy się na powieść wydaną po śmierci autora pod tytułem „Strategia Bancrofta”. Książka ta została ta wydana w 2006 roku i należy do powieści raczej mniej znanych. Książka może mniej znana ale nie oznacza to, że gorsza. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem prowadzenia narracji, jego szybkiego tempa i misternej intrydze skonstruowanej przez pisarza. Książkę czyta się znakomicie ma w sobie wszystko to co powinno znaleźć się w sensacji tj. morderstwa, duże pieniądze, zdradę, przyjaźń, pościgi, ucieczki, strzelaniny i oczywiście piękną kobietę u boku głównego bohatera wplataną w intrygę. Ludlum nie pozwala nam się nudzić, powieść z każdą stroną nabiera tempa by z prędkością expresu dotrzeć do zaskakującego finału. Najczystsza esencja powieści sensacyjnej- Robert Ludlum „Strategia Bancrofta” GORACO POLECAMY !!!!

 

Spotkanie trwało dwie godziny.

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 21 maja (sobota) 2011r. o godzinie 15:00 . Na spotkaniu podyskutujemy o książce „Miłość w czasach zarazy” której autorem jest Gabriel Garcia Marquez. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy.

 

 

 

DKK w Uniejowie (spotk. 2)

Późną wieczorową porą, 29 listopada 2010 r. odbyło się drugie oficjalne spotkanie DKK w Uniejowie. Brało w nim udział 7 osób. Tym razem wszyscy uczestnicy przyszli z przeczytaną książką "Cień Poego" Matthew Pearl`a. Niestety nie spotkała się ona ze zbyt dobrym przyjęciem. Wśród czytelników przeważały negatywne opinie.

Relacja ze spotkania DKK w Sulmierzycach

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

W piątek 03.12.2010r. o godzinie 16.30 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sulmierzycach odbyło się ostatnie w roku 2010 spotkanie sulmierzyckiego DKK. Tematem spotkania była książka pt:” Nawiedzony dom” autorstwa Joanny Chmielewskiej. Książka ta to pełna humoru opowieść  o przygodach rodziny Chabrowiczów. Akcja toczy się w czasie problematycznej przeprowadzki do odziedziczonego domu. Dom nie jest zwykły, a problemy z niechcianą lokatorką dodają książce pikanterii. Tajemnice w tym domu, strych, złodzieje, współpraca z policją, wszystko jest na najwyższym poziomie pisarstwa autorki.

Klubowiczki podzieliły się refleksjami na temat książki. Określiły ją jako bardzo interesującą, nieco tajemniczą i świetną pozycję zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Anita Wawrzyniak: moderator DKK przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Sulmierzycach

Dziecko Boga czy poczwarka?

Trzecie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w łaskiej bibliotece odbyło się jak zwykle w ostatni czwartek miesiąca, 31 marca o godz. 18.00.

Tym razem rozmawialiśmy o książce Doroty Terakowskiej "Poczwarka". Bohaterami swojej książki uczyniła autorka małżeństwo: Adama i Ewę. Mają po trzydzieści kilka lat. W ich życiu wszystko jest poukładane, zaplanowane. Para spodziewa się dziecka, planują jego przyszłość... aż tu. To nie tak miało być. W takim idealnym małżeństwie rodzi się dziecko z ciężkim zespołem Downa. Ojciec nie akceptuje go, matka podejmuje trud wychowywania, ale ich małżeństwo szybko zmierza ku przepaści. Chore dziecko "Poczwarka" żyje w swoim wyimaginowanym raju, o ironio świecie Adama i Ewy, znajdującym się na brudnym, zakurzonym strychu. Dziewczynka konstruuje tam swój własny świat: piękny, bezpieczny, bez zła, w ktorym potrafi tańczyń jak primadonna. Książka Doroty Terakowskiej zrobiła na wszystkich 6 uczestnikach marcowego spotkania ogromne wrażenie. Dostrzegli w niej szacunek i zrozumienie dla inności drugiego człowieka, dla niepełnosprawności dziecka. Kilka osób przyznało, że popłakało się ze wzruszenia podczas czytania i bardzo gorąco poleciłoby tę pozycję. Wszystkim.

Kolejne spotkanie planujemy na 28 kwietnia br. , a propozycją do dyskusji jest książka "Rzęsy na opak" Dawida kornagi. Zapraszamy na godzinę 18.00

„Buba”

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

W dniu 25 marca b.r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki podczas którego wymienialiśmy opinie na temat powieści Barbary Kosmowskiej „Buba”. Tytułowa „Buba” to inteligentna, obdarzona poczuciem humoru i oryginalną rodziną nastolatka. Jej rodzice wiecznie skupieni na sobie i swoich karierach ledwie dostrzegają córkę, której wsparciem służy dziadek i gospodyni. Bohaterka boryka się więc nie tylko
z problemami dojrzewania ale i z beztroskim oraz kapryśnym zachowaniem matki i ojca. Powieść porusza ponadto ważne problemy społeczne takie jak przemoc i alkoholizm (pijący ojciec przyjaciółki Buby – Agi) jak również przypomina o tym, iż inteligencja, ciekawość świata i posiadanie własnych zainteresowań stanowią o atrakcyjności człowieka nie zaś jedynie jego wygląd. Po dyskusji dotyczącej książki, rozwiązywaliśmy rebusy i zagadki.
W spotkaniu brały udział 2 osoby.

relacja ze spotkania z pm 13 z 01.02.11

Relacja ze spotkania DKK z PM 13 z dnia 01.02.11 w Filii nr 5.

 

W lutym na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przybyło 15 dzieci i 3 osoby dorosłe.

Omawialiśmy książkę pt.:”Dziwny smerf” - Peyo.

Wszystkie dzieci doskonale znają opowiadania z tej serii. Smerfy należą do grupy ulubionych bajek. Przedszkolaki bardzo chętnie podjęły się dyskusji na temat przeczytanej książki.

Twierdziły, że jest ciekawa i zawsze dobrze się kończy, jak wszystkie przygody smerfów.

Dyskusja była bardzo ożywiona i przeciągała się w czasie w związku z czym dzieci obiecały, że wykonają ilustracje do książki w przedszkolu i dostarczą do biblioteki na następnym dkk.

W dniu 02.03.11 będziemy omawiać książę Grzegorza Kasdepke pt.:”Niegrzeczniaki”.

 

K. Kwiatkowska.

 

Podkategorie

  • Start
    Liczba artykułów:
    208

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi