Doris Lessing "Lato przed zmierzchem"

Doris Lessing, uznana pisarka brytyjska, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, pisząca książki psychologiczne i obyczajowe z życia kobiet, choć nie lubi zaszufladkowania, to uznawana jest za autorkę feministyczną i do tej kategorii należy zaliczyć też jej książkę "Lato przed zmierzchem". Bohaterką jest 45-letnia Kate Brown, żona, matka czwórki dzieci, pani doktorowa, która na naszych oczach ulega metamorfozie. Lessing stworzyła zapis stanów emocjonalnych i przemyśleń kobiety dojrzałej, która zaczyna zastanawiać się nad sensem swojego życia. Oddana całą sobą mężowi i dzieciom swoje potrzeby i pasje zepchnęła na dno świadomości. Dopiero gdy dzieci są już dorosłe i mają swoje życie, Kate analizuje siebie samą, wspomina, dokonuje wiwisekcji. Przyznam, że czyta się to dosyć trudno. "Lato przed zmierzchem" trochę rozczarowuje. Główna bohaterka jest irytująca, będąc żoną i matką przez 25 lat, zatraciła własną osobowość, zamęczając dzieci swoją troską podporządkowała swoje myśli tylko i wyłącznie rodzinie. Gdy nagle okazuje się, że na czas wakacji wszyscy się rozjeżdżają i Kate nie jest już nikomu potrzebna, ta nie wie, co ze sobą zrobić. Smakuje różnych atrakcji życia, przez chwilę pracuje zawodowo, wdaje się w romans z młodym mężczyzną, podróżuje, wreszcie staje się zaniedbaną, siwą starszą panią i wciąż szuka siebie. Lessing daje nam pewnego rodzaju studium kobiecości. Pokazuje etapy przez jakie przechodzi Kate, od młodej dziewczyny do kobiety dojrzałej. Treść jest pewnie atrakcyjna i każda kobieta w zależności od wieku odbierze ją inaczej, ale sposób jej przekazania jest dość męczący. Trzeba dużo samozaparcia aby przez "Lato przed zmierzchem" przebrnąć.