Dorota Terakowska w książce pt. „Poczwarka” porusza ważny i trudny temat

Dorota Terakowska w książce pt. „Poczwarka” porusza ważny i trudny temat. Opisuje życie dziecka z zespołem Downa i pokazuje jak nietolerancyjni i okrutni mogą być „normalni” ludzie. Przypomina także, że nie wszystko zależy od nas, nie wszystko da się zaplanować.

„Poczwarka” to książka o małżeństwie, które ma prawie wszystko wymarzony dom, świetną pracę, idealny plan na przyszłość. Kolejnym krokiem w spełnieniu tego planu jest córka, która ma skończyć prestiżową uczelnię, wyjść dobrze za mąż. Jednak na świat przychodzi Marysia (Myszka) – dziewczynka z zespołem Downa. Na początku oboje chcą oddać dziecko do zakładu. Jednak Ewa w ostatnim momencie postanawia wychować Marysię. Od tej chwili jej życie przewartościowuje się zupełnie, uczy się akceptować córkę aby w końcu poświęcić się jej całkowicie. Ma chwile zwątpienia ale nie poddaje się. Natomiast Adam odsuwa się od rodziny i winą za chorobę córki obwinia Ewę.

Czy coś jest w stanie sprawić, że Adam zaakceptuje a nawet pokocha Myszkę? Zachęcam do przeczytania „Poczwarki” aby się tego dowiedzieć, bliżej poznać wewnętrzny świat osoby z zespołem Downa i odpowiedzieć sobie na pytanie co ja bym w takiej sytuacji zrobił(a)?

Monika Gienszczak Opiekun DKK przy MBP w Pabianicach