Recenzja książki "Strach..." J.T. Grossa

Jeszcze przed trafieniem do polskich księgarni książka Jana Tomasza Grossa, "Strach" wzbudzała wiele emocji i kontrowersji. Na łamach prasy i w telewizji publicyści  toczyli zażarte dyskusje na temat relacji Polaków i Żydów oraz problemu polskiego antysemityzmu.

Pojawiło się wiele recenzji książki, dlatego warto była ją przeczytać i omówić swoje wrażenia podczas spotkania na DKK.

Nowa książka Grossa miała być szansą na rozpoczęcie poważnej dyskusji na temat trudnych i złożonych stosunków polsko -żydowskich, tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Henryk Woźniakowski, wydawca książki ze Znaku  stwierdza, że  powieść zawiera fakty, które "nie wiszą w próżni; są zilustrowane i wsparte świadectwami, badaniami historyków i błyskotliwą argumentacją".
Szkoda tylko, że w książce  dostrzegamy tylko jeden punkt widzenia, który każe patrzeć na przeszłość jedynie przez pryzmat cierpienia tylko ludności żydowskiej i przypisuje ogółowi społeczeństwa polskiego wrogość wobec sowich żydowskich sąsiadów.

Gross powinien zachować ostrożność i dystans do opisywanych wydarzeń. W narracji zabrakło przynajmniej próby dostrzeżenia, kontekstu wydarzeń.

Autor  nie wspomina o uwikłania części Żydów w komunizm, ani o eksterminacyjnej polityce nazistowskiej skierowanej przeciw nie-Żydom, ani o zbrodniach komunistycznych.

Dorota Dusińska
Opiekun DKK przy MBP w Pabianicach