Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Książka pt."Koleżaneczki" Ewy Nowak

Książka pt."Koleżaneczki" Ewy Nowak, opowiada o trzech przyjaciółkach Iwie ,Ance i Patce.

W książce występują też trzej chłopcy, którzy lubią wywoływać duchy, Kamil,Damian i Jasiek. Iwie, głównej bohaterce książki, wiele przykrości sprawiają jej dwie przyjaciółki Anka i Patka. Któregoś dnia, gdy do Kamila, brata Iwy przychodzą koledzy, żeby wywoływać duchy, bohaterka postanawia nastraszyć brata i jego kolegów.

 
Chłopcom nie wychodzi to na zdrowie,są przerażeni. Anka wymyśla, że dziewczyny nie mogą kolegować się we trzy i że muszą zrobić konkurencję, która z nich będzie jej przyjaciółką. Iwa, gdy dowiedziała się,że nagle stała się niewidzialna, bo o tym marzyła, chciała o tym powiedzieć przyjaciółkom, ale wiedziała, że jej nie uwierzą. W końcu jednak mówi o tym i dziewczyny jej nie wierzą. Do ich klasy dołącza nowy kolega, skośnooki Hay.
 
Chłopiec zakochał się w Iwie i postawowi jej to powiedzieć. W tym celu poprosił Ankę,żeby spytała Iwy czy będzie z nim chodzić. Dziewczyna nakłamała chłopcu, że Iwa koleguje się z nim wyłącznie z litości. Wkrótce potem wszystko się wyjaśnia. Iwa nie jest już przyjaciółką Anki ani Patki. Jej sposób znikania, bycia niewidzialną przechodzi na inną dziewczynkę. Książka jest interesująca i zawiera mnóstwo ciekawych wątków.
 
Aleksandra Grala
Uczestnik DKK przy MBP w Pabianicach FB nr 5

Recenzaja książki Ewy Nowak "Koleżaneczki"

"Koleżaneczki" Ewy Nowak  to opowieść o dwunastoletniej Iwie, jej koleżankach z klasy - Patce i Ance, o rodzinie - z bratem Kamilem na czele i o niezwykłej mocy niewidzialności, której Iwa, całkiem przypadkowo, stała się posiadaczką. Owa niewidzialność, to skutek nieopatrznie wypowiedzianego życzenia przy spadającej akurat gwieździe. Zdolność ta pozwoliła dziewczynce zobaczyć ludzi z najbliższego otoczenia takimi, jakimi są naprawdę - bez masek, które noszą dla innych - ale też przysporzyła jej mnóstwo kłopotów, z których nie potrafiła wybrnąć w racjonalny sposób. Bo kto uwierzy nastolatce w to, że bywa niewidzialna?

Każdy z nas ma chwile zwątpienia, w takich sytuacjach potrzebujemy prawdziwych przyjaciół, którzy nie postawią mam ultimatum, nigdy nie odmówią pomocy. Każda dziewczyna ma swoje własne problemy. Czuje się samotna chciałaby tak jak Iwa zapaść się pod ziemię. Bohaterce książki początkowo bardzo pomagały tajniki niewidzialności. Potem jest o wiele inaczej tych których dziewczynka darzyła sympatią to nie obchodziło. Jednak jest osoba, której nie zależy na tym co mówią o Iwie znajomi, ważne co on o niej myśli. To właśnie on pomógł jej pozbyć się kompleksów.

Głównym wątkiem powieści jest przyjaźń wraz ze wszystkimi jej aspektami: od poszukiwania przyjaźni począwszy, poprzez rywalizację o względy potencjalnej przyjaciółki, aż po odkrycie przyjaźni fałszywej, pozorowanej. Tytułowe koleżaneczki - Iwa, Anka i Patrycja - są tego przykładem.

Książka Ewy Nowak bardzo nam się podobała i wiele nas nauczyła. Przede wszystkim, aby nie ulegać namową innym. Żeby dowiedzieć się więcej o prawdziwej, nieskazitelnej przyjaźni i zaufaniu powinniście przeczytać tę książkę

Kinga Grzelczyk
Uczestnik DKK przy GBP w Charłupi Małej

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi